Prawie 3 tys. pierwszoklasistów gotowe są przyjąć toruńskie licea, technika i szkoły branżowe pierwszego stopnia. Sprawdzamy, co oferują kandydatom.
Od 17 maja do 18 czerwca trzecioklasiści z gimnazjów będą składać wnioski o przyjęcie do wybranych szkół ponadgimnazjalnych. W Toruniu przygotowano dla nich dokładnie 2992 miejsca w 94 oddziałach. Rekrutacja odbędzie się do ogólniaków, techników oraz po raz drugi do szkół branżowych pierwszego stopnia (następcy zawodówek).
Medycyna i paznokcie
Tradycyjnie już najwięcej chętnych gotowe są przyjąć licea ogólnokształcące. Przygotowano tam aż 52 oddziały o różnych profilach.
W renomowanych ogólniakach - jak „jedynka” na starówce, „czwórka” przy ulicy Warszawskiej czy „piątka’ przy ulicy Sienkiewicza - dominują tradycyjne profile. To np. matematyczno-informatyczny, który przygotowuje do studiów na politechnikach i kierunkach ścisłych, biologiczno-medyczny - idealny dla kandydatów na medycynę czy farmację oraz humanistyczno-prawniczy - dla wszystkich zainteresowanych dalszą nauką na uniwersytetach.
Wciąż do najbardziej obleganych klas należą te z rozszerzoną biologią i chemią. Dla przykładu, w toruńskim V LO na nowy rok szkolny przygotowywana jest rekrutacja do dwóch takich oddziałów. Tam też trafiają kandydaci z najwyższą punktacją.
W toruńskim VIII LO przy ulicy Grunwaldzkiej chętnych szukać będą do siedmiu pierwszych klas. Szkoła oferuje naukę m.in. w oddziale teatralno-dziennikarskim, lingwistyczno-turystycznym czy ekonomiczno - językowym. Planowane jest też uruchomienie klasy sportowej ukierunkowanej na koszykówkę i piłkę nożną.
W IX LO na Rubinkowie młodzi ludzie mogą się uczyć m.in. w oddziale o nazwie „zdrowie i uroda”. Czekają ich zajęcia z kosmetyki oraz fitnessu. Będzie także szansa zdobycia dodatkowych kwalifikacji na kursach jak przedłużanie rzęs czy paznokci. W tym samym ogólniaku otwarta będzie również klasa pedagogiczna z naciskiem na wolontariat oraz pierwszą pomoc.
W III LO na Skarpie natomiast po raz kolejny uruchomiony zostanie oddział o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne. Młodzież będzie się tam uczyć m.in. strzelectwa, sztuki negocjacji oraz ratownictwa.
Specjalista od książek
Od września w toruńskie technika są gotowe uruchomić aż 33 oddziały.
W ekonomiku przy ulicy Grunwaldzkiej przygotowano ofertę dla przyszłych ekonomistów, handlowców i techników usług fryzjerskich. Nowością w tegorocznej rekrutacji będzie technik księgarstwa. Absolwenci tego kierunku będą się znać na handlu książkami wydawanymi w wersji tradycyjnej i elektronicznej.
W środę, 25 kwietnia w godz. 10-14 będzie się można zapoznać z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska z Batorego. To czas, gdy placówka organizuje drzwi otwarte.
W nowym roku szkolnym jest gotowa kształcić przyszłych architektów krajobrazu, techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, techników inżynierii środowiska i melioracji oraz techników weterynarii.
W Technikum nr 7 działającym w ramach Zespołu Szkol Samochodowych uruchomione zostaną klasy dla techników i mechaników samochodowych. Placówka chce kształcić specjalistów od pojazdów służb mundurowych, hybrydowych, autobusów oraz mechaników, którzy będą umieli montować i konserwować najróżniejsze urządzenia.
Teraz tylko cztery
W szkołach branżowych pierwszego stopnia, które w ubiegłym roku zastąpiły poczciwe zawodówki, przygotowano miejsca w 9 pierwszych klasach.
W samochodówce będzie to m.in. kierowca mechanik, blacharz i lakiernik. Ekonomik chce natomiast kształcić przyszłych fryzjerów oraz sprzedawców. W Zespole Szkół Technicznych będą miejsca dla murarzy--tynkarzy oraz dekarzy.
Tu warto dodać, że w ubiegłym roku w szkołach branżowych przygotowano 12 oddziałów dla pierwszoklasistów. W wyniku naboru udało się utworzyć tylko cztery. Jak będzie tym razem, przekonamy się w lipcu.
Zasady naboru
W rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych można zdobyć maksymalnie 200 punktów - po połowie za świadectwo i wyniki testów gimnazjalnych.
Szóstka na cenzurce to 18 punktów, piątka - 17, czwórka - 14, trójka - 8, a ocena dopuszczająca to zaledwie 2 punkty. Składanie wniosków o przyjęcie do szkół rozpocznie się 17 maja i potrwa miesiąc. 22 czerwca kandydaci będą musieli donieść świadectwa ukończenia gimnazjów. 6 lipca placówki ponadgimnazjalne opublikują listy zakwalifikowanych kandydatów, a 13 lipca listy przyjętych.