W Pomorsku powstanie stopień wodny

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

W Pomorsku powstanie stopień wodny

Marek Białowąs

- To błędne koło. Młodzi stąd uciekają, bo nie ma mostu i trudno tu dojechać. A im jest nas mniej, tym maleją szanse na budowę przeprawy - mówi Władysław W., nasz Czytelnik z Nietkowic

Po ostatnim tekście w ,,GL’’ (piątek, 9 grudnia br. ,,Mieszkańcy zza Odry walczą o przeprawę’’) rozdzwoniły się w redakcji ,,GL’’ telefony od Czytelników.

- O moście w Pomorsku mówi się od lat. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku był nawet komitet budowy mostu - mówi pan Władysław. - Nie udało się, a przecież wtedy mieszkało w Pomorsku, Brodach czy Nietkowicach dużo więcej osób niż dziś. A moim zdaniem dziś, gdy wielu młodych uciekło do Zielonej Góry za pracą, szansa na budowę przeprawy jest bardzo mała. Ja się z tym pogodziłem, gdyby tylko droga z Nietkowic do Sulechowa była dobra, no i systematycznie działał prom.

Mieszkańcy Pomorska są przekonani, że połączenie z drugą stroną Odry jest kluczem do rozwoju wszystkich okolicznych wsi.
- Wzrosłyby ceny nieruchomości, bo wielu ludzi z Zielonej Góry, gdyby był most, zamieszkałoby u nas. A dziś ceny naszych domów są dużo mniejsze niż po drugiej stronie rzeki - powiedziała pani Halina z Pomorska.

Alicja Makarska, z zarządu województwa, w poszukiwaniu pieniędzy na budowę mostu w Pomorsku zwróciła się do ministerstwa obrony narodowej, resortu infrastruktury oraz ministerstwa żeglugi śródlądowej z informacją o potrzebie dofinansowania tej inwestycji.

W odpowiedzi resort obrony poinformował, że nie jest możliwy udział tego ministerstwa w kosztach budowy, gdyż ,,brak jest tytułu prawnego do nieruchomości, na których zlokalizowana jest przedmiotowa przeprawa mostowa. Zgodnie z zapisami ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansowach publicznych resort obrony narodowej nie może finansować z budżetu MON zadań leżących poza jego zakresem działania...’’ (cytat z odpowiedzi MON na list A. Makarskiej).

Również resort infrastruktury i budownictwa nie pozostawia złudzeń co do sfinansowania budowy przeprawy. ,,Most (...) pozostaje we właściwości zarządu woj. lubuskiego. Podkreślić należy, że drogi wojewódzkie stanowią własność samorządów województw’’ - czytamy w piśmie z ministerstwa infrastruktury.

Chyba największe szanse na wsparcie dało ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Celem jest osiągnięcie międzynarodowej klasy żeglowności na Odrzańskiej Drodze Wodnej. A przy tym niezbędnym elementem będzie budowa stopni wodnych na Odrze.

- Ze wstępnych analiz wynika, że w okolicach miejscowości Pomorsko powstanie stopień wodny, którego jednym z elementów będzie przeprawa mostowa - czytamy w liście podpisanym przez sekretarza stanu w resorcie gospodarki morskiej Jerzego Maternę.
Resort przygotowuje tzw. montaż finansowy na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych, którego jedną ze składowych ma być też niewielki udział środków z budżetu województwa. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.