W Poznaniu nie będzie konsulatu generalnego Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy szuka kandydata na konsula honorowego
W maju Witold Horowski, który aż 8 lat pełnił funkcję Konsula Honorowego Ukrainy złożył rezygnację ze stanowiska. W związku z tym, z końcem sierpnia przestał działać Konsulat Honorowy Ukrainy w Poznaniu. Jak zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, to czasowe zawieszenie placówki. Szukają teraz wśród Polaków chętnego do pełnienia tej funkcji w stolicy Wielkopolski.
Osiem lat temu Witold Horowski przyjął funkcję konsula honorowego w Poznaniu po swoim ojcu Łukaszu Horowskim.
- Rosnąca liczba spraw, jakie powinienem załatwić lepiej i staranniej oraz malejący dramatycznie czas, który jestem winien rodzinie i obowiązkom służbowym, to ważne powody, jakie skłoniły mnie do rezygnacji. Muszę tu jasno zaznaczyć, że wśród nich nie ma żadnych związanych z obecnymi zmianami politycznymi w Ukrainie
- komentował.
Познань без Почесного Консульства України. Прочитай детальніше тут.
Konsulat Honorowy Ukrainy w Poznaniu przestał działać
Z końcem sierpnia bieżącego roku przestał pełnić tę funkcję. Wraz z nim przestała działać też sama placówka. I chociaż na stronie Ambasady Ukrainy jeszcze widnieją dane kontaktowe Konsulatu Honorowego Ukrainy w Poznaniu, to na stronie samego konsulatu zamieszczono komunikat, że z końcem sierpnia przestaje on działać. Co dalej?
Poznańscy Ukraińcy mają jechać tylko do Konsulatu Generalnego w Warszawie
Poznań jak i cała Wielkopolska należy do warszawskiego okręgu konsularnego. W celu załatwienia spraw Ukraińcy z Poznania będą musieli jechać do stolicy. Do tej pory konsul generalny przyjeżdżał do Poznania raz w miesiącu, gdzie pełnił dyżur konsularny. Można było nie tylko złożyć wnioski, ale też starać się o takie dokumenty jak paszport zagraniczny. Teraz muszą rejestrować się na wizytę do konsula z Wydziału Konsularnego w Warszawie online. Najbliższe terminy są za półtora miesiąca.
Petycja do prezydenta Ukrainy w sprawie otwarcia konsulatu generalnego w Poznaniu
W tym czasie do końca września można składać podpisy pod petycją o otwarcie w Poznaniu konsulatu generalnego Ukrainy. Wystąpiła z nią studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Właśnie byłam na praktykach w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu, kiedy dowiedziałam się o decyzji konsula honorowego o rezygnacji. Ponieważ w Wielkopolsce mieszka około trzystu tysięcy Ukraińców, jest to bardzo ważna kwestia. Obywatele ukraińscy potrzebują wsparcia konsularnego za granicą. Konsulat Honorowy Ukrainy w Poznaniu wykonał świetną robotę w tym obszarze, ale nie zawsze miał wystarczająco uprawnień - uważa Waleria Kulyk, autorka petycji.
Przeczytaj też: Poznań zyska konsulat generalny Ukrainy? Do prezydenta Ukrainy wpłynęła elektroniczna petycja
- Niestety, dotarcie do konsulatu w Warszawie jest trudne. Niektóre problemy konsularne wymagają szybkiego rozwiązania, zdarzają się sytuacje kryzysowe, w których ludzie potrzebują pomocy tu i teraz. Postanowiłam więc spróbować wyrazić swoje stanowisko w tej sprawie. Status obywatela Ukrainy daje mi pewne przywileje, jednym z nich jest możliwość złożenia petycji do prezydenta
- zapewnia dziewczyna.
Petycja zostanie rozpatrzona, jeżeli podpisze ją 25 tysięcy Ukraińców do końca września. Obecnie (stan na 3 września) zebrano tylko 395 głosów.
Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy szuka nowego konsula honorowego
Czy Poznań zyska konsulat generalny Ukrainy? Dostaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.
- Aktualnie, biorąc pod uwagę dużą liczbę obywateli Ukrainy, którzy mieszkają w województwie wielkopolskim, Ambasada szuka kandydata na stanowisko Konsula Honorowego Ukrainy w Poznaniu
- komentują w ministerstwie.
Dodatkowo, dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy rozważa także otwarcie Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu w 2020 roku.