W przyszłym roku dokończą ścieżkę do Tyńca

Czytaj dalej
Fot. Fot. Anna Kaczmarz
Małgorzata Mrowiec

W przyszłym roku dokończą ścieżkę do Tyńca

Małgorzata Mrowiec

Inwestycje. Wreszcie rowerzyści mają zyskać brakujący odcinek swojej drogi. Po latach wymuszonego zjeżdżania na ulicę między samochody - z trasy turystycznej wiodącej wałami Wisły.

Najbardziej uczęszczana turystyczna trasa rowerowa Krakowa, prowadząca wałami przeciwpowodziowymi Wisły do Tyńca jest tworzona od 2004 roku. I dotąd jest niekompletna. Na terenie miasta brakuje odcinka od ul. Widłakowej do Tynieckiej. Rowerzyści od lat na wysokości skrzyżowania ul. Tynieckiej z Ćwikłową „spychani” są z trasy wiodącej koroną wałów i muszą poruszać się zwykłą ulicą, pomiędzy samochodami. Krakowianie co sezon upominają się o brakujący ok. 300-metrowy odcinek ścieżki rowerowej. W zeszłym miesiącu - na prośbę mieszkańców - również radny miasta Edward Porębski zwrócił się w swojej interpelacji z pytaniem do prezydenta Krakowa, kiedy zostanie rozpoczęta oraz zakończona budowa tego odcinka.

Będą wykupy potrzebnych gruntów

Wieści - jak się okazuje - są dobre. Dla przebudowy ścieżki rowerowej wzdłuż Wisły na odcinku od ul. Widłakowej do Tynieckiej została sporządzona wariantowa koncepcja. Jest już także pozytywna opinia Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych dla wariantu, który przewiduje poprowadzenie tego odcinka ścieżki rowerowej międzywalem Wisły. I właśnie to rozwiązanie - z dwóch przygotowanych - zostanie wybrane i zrealizowane. Oznacza to, że w przyszłości zjedziemy z korony wałów, by ten odcinek pokonać przejeżdżając dołem, między rzeką a wałem.

Teraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przewiduje zlecenie wykonania projektu oraz wybudowania ścieżki. Przy czym konieczne jest jeszcze pozyskanie terenu, ale również tutaj sprawy idą w dobrym kierunku: działania urzędników zmierzają do tego, by pozyskać potrzebne grunty.

- Wydział Skarbu Urzędu Miasta poinformował już, że dla części działek zostały opracowane wstępne projekty podziałów geodezyjnych i urząd przystąpi do ich wykupu - przekazał nam wczoraj Michał Pyclik z ZIKiT.

W tym roku przetarg, w przyszłym budowa

Jeszcze w tym roku ZIKiT zamierza ogłosić przetarg i rozpoczęłoby się opracowywanie dokumentacji dla budowy brakującego odcinka. Natomiast w przyszłym roku kontynuowano by prace nad projektem, wykonawca miałby też uzyskać ostateczną decyzję pozwolenia na budowę. ZIKiT przewiduje również, że w przyszłym roku będą wykonywane roboty budowlane i nowy fragment ścieżki zostanie oddany użytkownikom.

- Ten kawałek - tak jak cała ścieżka - będzie pokryty asfaltem. Szacujemy, że koszt budowy wyniesie kilkaset tysięcy złotych. Już w przyszłym roku wjedziemy na ten fragment trasy - zapowiada Michał Pyclik.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Małgorzata Mrowiec

Piszę o architekturze, zabytkach, gospodarowaniu gminnymi lokalami. Interesuję się sprawami zagospodarowania i estetyki przestrzeni miejskiej, w tym kwestią zieleni. Zajmuję się tematami związanymi z edukacją. Piszę też o tradycjach i historii Krakowa oraz jej odkrywaniu m.in. przez archeologów. W "Dzienniku Polskim" pracuję od 25 lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.