W raka walą „burzą śnieżną”. Bydgoskie Centrum Onkologii z innowacyjną metodą leczenia
Bydgoskie Centrum Onkologii jest pierwszym ośrodkiem w Europie Środkowo-Wschodniej stosującym innowacyjny sposób podawania chemii.
Metodę dootrzewnego podawania chemii stosuje przy leczeniu pacjentów z zaawansowanym rozsiewem do otrzewnej nowotworów: żołądka, jelita grubego, trzustki, jajnika, wyrostka robaczkowego i innych.
Hojny dar od PZU
- Chemia podawana jest miejscowo i pod ciśnieniem - wyjaśniał podczas konferencji prasowej prof. Janusz Kowalski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - Za ten dar bardzo dziękujemy.
Centrum Onkologii może stosować innowacyjną metodę leczenia dzięki darowiźnie PZU, które kupiło specjalne urządzenie wraz z niezbędnym wyposażeniem. Dzięki tej pompie możliwe jest podanie chemii metodą laparoskopową przez specjalną końcówkę tzw. nebulizator. Pozwala on na rozpylenie wewnątrz jamy brzusznej substancji chemicznych w postaci tzw. burzy śnieżnej. Pacjenci znacznie lepiej znoszą podanie chemioterapii tą metodą i mogą opuścić szpital już po kilku dniach po zabiegu.
- Zastosowaliśmy tę metodę u pacjentki, a potem wykonaliśmy badanie sprawdzające. Okazało się, że zmiany nowotworowe otrzewnej zniknęły. Mogliśmy więc usunąć ognisko pierwotne, które znajdowało się w żołądku - tłumaczył prof. Wojciech Zegarski, kierownik kliniki chirurgii onkologicznej Centrum Onkologii. - Ta metoda może być stosowana tylko przez mądrych, rozsądnych lekarzy, którzy w ramach multi-dyscyplinarnego leczenia potrafią wykorzystać wszystkie zdobycze nauki.
NFZ refunduje połowę
Warto dodać, że zabieg (kosztuje ok. 14 tys. zł) nie jest w stu procentach finansowany przez NFZ. Fundusz płaci tylko połowę tej kwoty, reszta finansowana jest z budżetu PZU.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień