Szymon Spandowski

W sobotę wyświetlimy na dużym ekranie fragment dzieła toruńskiego Hollywood

Zespół toruńskiej wytwórni filmowej Marwin-Film na zdjęciu z 1929 roku. Jej twórca, Bernard Marwiński, stoi po lewej stronie Fot. z archiwum rodzinnego Jadwigi Tokarskiej Zespół toruńskiej wytwórni filmowej Marwin-Film na zdjęciu z 1929 roku. Jej twórca, Bernard Marwiński, stoi po lewej stronie
Szymon Spandowski

Kto się chce zabrać się z nami w filmową podróż do Torunia sprzed 90 lat, niech zarezerwuje miejsce dzwoniąc dziś po godz. 15 pod nr 56 611 81 11.

90 lat temu odbyła się premiera „Panienki z chmur”, pierwszego i jak się później okazało, jedynego dzieła założonej w 1929 roku toruńskiej wytwórni MarwinFilm. Prasa przyjęła film z entuzjazmem.

„Oddawna oczekiwany film „toruński” (zrobiony przez młodocianą wytwórnię toruńską Marwin-film) wreszcie znalazł się w ub. czwartek 5 bm. na ekranie kina „Palace” - donosiło po premierze „Słowo Pomorskie”. - Piszący te słowa szedł do kina na 1-szy seans „Panienki z chmur” z pewnem niedowierzaniem, doznał jednak b. miłego rozczarowania: film „Panienka z chmur” całkowicie rehabilituje toruńską twórczość filmową. Dusza całego tego przedsięwzięcia p. Bern. Marwiński pomyślnie złożył egzamin jako reżyser i jako organizator, zwłaszcza, gdy się weźmie pod uwagę, że rozpęd swój hamować musiał stosownie do ram nikłych możliwości finansowych”.

Takich regionalnych wytwórni w przedwojennej Polsce działało całkiem sporo. Do dziś na ogół nie został po nich żaden ślad, z wyjątkiem relacji w starych gazetach. Z filmem toruńskim jest inaczej. W Filmotece Narodowej odnalazł się bowiem fragment „Panienki z chmur”, poza tym, dzięki trwającym kilka lat poszukiwaniom, udało nam się odtworzyć dzieje kilku głównych bohaterów tego przedsięwzięcia.

W sobotę 7 grudnia odnaleziony fragment filmu wyświetlimy w auli Wydziału Fizyki UMK w Toruniu. Dlaczego akurat tam? Ponieważ gmach stoi przy ul. Grudziądzkiej 5/7, czyli w miejscu dawnego parku Wiktorii, gdzie toruńska wytwórnia miała siedzibę.

Na filmie zobaczymy m.in. regaty na Wiśle, przystań wioślarską na Kępie Bazarowej, toruński most kolejowy, barki przy nabrzeżu.

Film będziemy oglądali razem z Barbarą Marwińską-Hansson, stryjeczną wnuczką twórcy Marwin-Filmu oraz Jadwigą Tokarską, córką Bogusława Magiery.

Biletów nie trzeba. Wystarczy w piątek między godz. 15 i 17 zadzwonić do redakcji - tel. 56 611 81 11, zarezerwować sobie miejsce. No i oczywiście, w sobotę o godz. 17 przyjść do Instytutu Fizyki UMK przy ulicy Grudziądzkiej.

Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.