W Toruniu powstaje młodzieżowa rada miasta. Z jej zdaniem będą musieli liczyć się dorośli radni
Dzięki niej młodzi mają chętniej angażować się w sprawy samorządów, a władze miasta uzyskiwać podpowiedzi od młodzieży – młodzieżowa rada miasta w Toruniu ma zacząć obradować jesienią.
TORUŃ NA OBCASACH – zobacz nasz nowy cykl
[video]30649[/video]
Coraz więcej samorządów decyduje się na umożliwienie nastolatkom obradowanie w młodzieżowych radach miast. W tym roku w regionie powstał chociażby młodzieżowy sejmik województwa kujawsko-pomorskiego. Teraz do tego grona dołączyć ma Toruń. W mieście już w 2009 i 2015 roku działała rada dla młodych, po siedmiu latach przyszedł czas na kolejne podejście.
Młodym ma być łatwiej
– Z naszych informacji wynika, że młodzieżowa rada miasta w Toruniu powinna powstać do listopada – mówi Zofia Matylda Czerwińska ze stowarzyszenia Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego, którego członkowie są jednymi z inicjatorów powstania rady.
Członkini stowarzyszenia wymienia szereg zalet działania młodych radnych. – Młodzieżowe rady miast czy młodzieżowe sejmiki dostały nowe kompetencje, najważniejsza to uchwałodawcza. Wcześniej możliwe było jedynie składanie obywatelskich projektów uchwał, jednak to była żmudna, długotrwała procedura, w ramach której trzeba było zebrać dużo podpisów, co nie zawsze się udawało. Możliwość podejmowania uchwał bardzo ułatwia działanie młodzieży w samorządzie. Oprócz tego, opinie młodzieżowych rad będą musiały być uwzględniane przez miejskich radnych przy podejmowaniu uchwał, dotyczących młodzieży – tłumaczy Zofia Matylda Czerwińska.
Przyszli radni i prezydenci zaczną od rady dla młodych?
W staraniach o powołanie młodzieżowej rady w Toruniu, młodych mieszkańców miasta wsparli społecznicy, w tym Danuta Stępkowska ze stowarzyszenia Obywatelski Toruń.
– Dzięki zaangażowaniu w młodzieżowej radzie, uczniowie mogą wcześnie zacząć działać dla miasta i mieszkańców. Z takiej rady mogą wywodzić się przyszli radni i samorządowcy, którzy dzięki zebranemu doświadczeniu będą mieli większą wiedzę o samorządzie. To ważne, by młodzież miała świadomość, że ma wpływ na swoje otoczenie i władze – tłumaczy Danuta Stępkowska.
W młodzieżowej radzie będą mogli zasiadać uczniowie z toruńskich szkół ponadpodstawowych. – Warto, by samorząd mógł czerpać z pomysłów młodzieży i miał ją po swojej stronie, a nie przeciwko. Urzędnicy nie są w stanie wszystkiego zauważyć i dopilnować, a aktywne wsparcie młodych może im ułatwić pracę.
Pokazać się rządzącym
Zofia Matylda Czerwińska ze stowarzyszenia Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego zaznacza, że działanie młodzieżowej rady ma być korzystne dla młodych, ale także dla samorządowców.
– Działanie młodzieżowej rady ma zwiększyć rolę młodzieży w samorządzie i uczulić rządzących na nasz głos. Jesteśmy dużą grupą, która potrzebuje swoich przedstawicieli, którzy będą wysłuchani a ich propozycje wzięte pod uwagę. Chodzi nam też o to, by wśród uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych budować postawy demokratyczne i budować świadomość, że mogą mieć wpływ na władze i z nimi rozmawiać. Dzisiaj w szkołach za mało się mówi o partycypacji młodzieży w życiu politycznym, a jest to niezwykle istotna kwestia – dodaje Zofia Matylda Czerwińska.
Młodzieżowa rada miasta w Toruniu: Kiedy obrady?
– Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z przewodniczącym rady miasta. We wrześniu zaczniemy rozmawiać w szkołach z nauczycielami, by zachęcali uczniów do zaangażowania się w młodzieżową radę miasta – mówi Danuta Stępkowska.
W połowie lipca odbyło się spotkanie z udziałem radnych, społeczników i młodzieży, podczas którego ustalili oni główne założenia przyszłego statutu młodzieżowej rady i harmonogram jej działań.
– Teraz prawnik rady miasta jest w trakcie tworzenia wstępnego projektu statutu, który, mam nadzieję, zostanie uchwalony podczas najbliższej sesji, 15 września. Po zaakceptowaniu statutu, zostanie rozpisany szczegółowy kalendarz, w tym kampanii wyborczej w szkołach. Mam nadzieję, że już jesienią młodzieżowa rada zacznie działać – mówi Michał Rzymyszkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień