W Toruniu zaszczepimy się przeciwko COVID-19. Tłumów w punktach szczepień jednak nie ma

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Sara Watrak

W Toruniu zaszczepimy się przeciwko COVID-19. Tłumów w punktach szczepień jednak nie ma

Sara Watrak

Wszyscy, którzy ukończyli 12 lat, mogą szczepić się drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19. Chętnych do przyjęcia preparatu, również w Toruniu, jest jednak zdecydowanie mniej niż jeszcze w ubiegłym roku.

Kiedy i gdzie w Toruniu zaszczepimy się przeciwko COVID-19?

Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu dziennie szczepi około 100 osób przeciwko COVID-19. Dorośli na szczepienie mogą się zarejestrować, ale nie muszą. - Przy Uniwersyteckiej szczepienia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9-15 oraz w godz. 14-18 w CH Toruń Plaza. Dodatkowo w Plazie szczepimy również w soboty od 9 do 16 - mówi Lidia Jaskulska-Grzechowiak, dyrektorka Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu.

Inaczej rzecz wygląda w przypadku dzieci. Najmłodsi pacjenci, w wieku od 5 do 12. roku życia pierwszą i kolejną dawką szczepieni są w soboty, w Centrum Handlowym Toruń Plaza. Na takie szczepienia trzeba dziecko zarejestrować, bo musi ono przejść kwalifikację lekarską.

- W przypadku szczepień dzieci obserwujemy spore zainteresowanie. Szczepienia w sobotę to wygodne rozwiązanie - podkreśla dyrektorka Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu.

Najbliższa okazja już 8 października.

Lidia Jaskulska-Grzechowiak zaznacza, że gdy do użycia weszły preparaty o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron, wówczas zainteresowanie szczepieniami zwiększyło się, ale głównie wśród osób po sześćdziesiątce. W Miejskiej Przychodni Specjalistycznej we wrześniu zaszczepiło się najwięcej osób w całym Toruniu.

- Nie jest to jednak takie zainteresowanie jak kiedyś. Szczepimy ok. 100 osób dziennie. Zdarzają się osoby szczepione po raz pierwszy, ale większość przyjmuje drugą dawkę przypominającą - informuje Lidia Jaskulska-Grzechowiak.

Dla porównania w przychodni Citomed przez cały wrzesień szczepionkę przyjęło 420 osób.

Gdy sprawdzaliśmy najbliższe terminy szczepień w toruńskich punktach, w wielu z nich zaszczepimy się dosłownie od ręki - nie brakuje terminów na ten sam czy kolejny dzień. Preparat przyjmiemy w wielu toruńskich aptekach i przychodniach, a także w centrum handlowym czy w zakładzie usług pielęgniarskich. Wszyscy jednogłośnie przyznają, że zainteresowanie jest mniejsze niż choćby w ubiegłym roku. Kolejek nie ma. Każdy chętny zaszczepi się bez problemu. A medycy przekonują, że warto to zrobić, niekoniecznie po to, by zapobiec zakażeniu, lecz by przejść chorobę w miarę łagodnie.

Najstarsi torunianie mogą zaszczepić się za darmo przeciwko grypie

Oprócz szczepionki przeciwko COVID-19 lekarze zalecają zaszczepić się przeciwko grypie. Szczepionkę, według rządowych wytycznych, bezpłatnie przyjmą kobiety w ciąży i osób powyżej 75. roku życia. Na częściową refundację mogą liczyć:

Takie osoby zapłacą, w zależności od preparatu, od ok. 25 zł. W przypadku 100 proc. odpłatności ceny zaczynają się od ok. 51 zł.

W Miejskiej Przychodni Specjalistycznej możemy zaszczepić się za darmo, w ramach realizowanego przez placówkę programu szczepień ochronnych przeciwko grypie na rzecz mieszkańców Torunia w wieku powyżej 65 lat. Mogą z niego skorzystać:

Pozostało jeszcze 14% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sara Watrak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.