W tym budynku miało powstać Muzeum Wody UKW. Dlaczego się nie udało?
W 2014 padł pomysł utworzenia Muzeum Wody przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w tzw. domku śluzowego na Brdyujściu. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, ale uczelnia włącza się w koncepcję zagospodarowania Parku Kultury w Młynach Rothera, gdzie wody zabraknąć nie może.
- Budynek faktycznie przez pewien czas był w orbicie zainteresowań uczelni. Z ofertą jego wynajęcia zgłosił się do nas w 2014 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (dziś Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie). Od niedawna uczelnia posiadała wtedy w ofercie kształcenia kierunek rewitalizacja dróg wodnych, a w Brdyujściu miałoby powstać centrum rewitalizacji dróg wodnych. Sprawa niestety rozbiła się o pieniądze i usytuowanie obiektu - bo sam budynek jest piękny, jednak jego remont i przystosowanie do celów naukowo-dydaktycznych dalece przekraczał możliwości finansowe uczelni - podkreśla Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Rzecznik przypomina, że w tym czasie na uczelni zwyciężyła koncepcja koncentracji obiektów uczelni w jednym miejscu, czyli centrum miasta. Uczelnia opuściła budynki przy ulicy Przemysłowej, gdzie studiowali politolodzy, historycy i administratywiści, a także przy ul. Mińskiej, gdzie nauki pobierali m. in. studenci geografii. Jak podkreśla Tomasz Zieliński Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych powstało i ma dzisiaj swą siedzibę przy pl. Kościeleckich.
- Jeśli chodzi o wodę, jako przedmiot zainteresowania uczelni, to dodam, że uczestniczymy w przygotowaniach koncepcji zagospodarowania i wykorzystania Parku Kultury w Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej. W marcu tego roku podpisaliśmy trójstronną umowę w tej sprawie (wraz z Centrum oraz Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym). Na początek studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przeprowadzili badania sprawdzając preferencje użytkowników dotyczące przestrzeni wokół Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej. To posłużyło opracowaniu koncepcji zagospodarowania otoczenia Młynów przez studentów UTP. Mamy w planach kolejne wspólne działania - zapewnia Tomasz Zieliński.
Dom śluzowego, zabytek, jeden z ostatnich śladów świetności Brdyujścia sprzed lat, został przed laty przekazany miastu, obecnie zarządza nim Administracja Domów Miejskich. Obiekt wymaga pilnego, kapitalnego remontu.