W urzędach zapłacisz kartą
Na razie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim jest 11 terminali płatniczych. Wkrótce pojawią się w 22 innych urzędach w regionie.
Obecnie Urząd Wojewódzki ma 5 terminali płatniczych w Bydgoszczy, po 2 w delegaturach w Toruniu i we Włocławku oraz po 1 w punktach paszportowych w Grudziądzu i Inowrocławiu. - Doświadczenie pokazuje, że jest to bardzo dogodna forma płatności dla obu stron. Przekłada się na przyśpieszenie obsługi klientów urzędu - mówi Paulina Wenderlich, dyrektor generalna K-P UW.
Rewolucja: smartfon lub karta zamiast portfela
Już wkrótce idąc do innych urzędów w naszym regionie portfel nie będzie nam potrzebny. Wystarczy, że będziemy mieć ze sobą kartę lub smartfon z dostępem do internetu. Nimi zapłacimy np. za paszport czy za rejestrację samochodu. Ta bezgotówkowa rewolucja to efekt uruchomienia na początku kwietnia tego roku przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. ogólnopolskiego programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej.
Do programu zgłosiły się 22 urzędy z Pomorza i Kujaw. To urzędy gminy w: Aleksandrowie Kujawskim, Bobrownikach, Bobrowie, Chełmnie, Chełmży, Choceniu, Dobrem, Dębowej Łące, Fabiankach, Janikowie, Janowcu Wielkopolskim i Lubrańcu. Terminale płatnicze pojawią się też w urzędach miast: w Rypinie, Nakle nad Notecią, Osielsku, Pakości, Skrwilnie i Strzelnie, w urzędzie miasta i gminy w Piotrkowie Kujawskim oraz w starostwie powiatowym w Żninie, Nakle oraz Inowrocławiu.
W urzędzie będzie jak w sklepie
Rządowy projekt bezgotówkowych płatności w urzędach zakłada bezpłatne wyposażenie urzędów wszystkich szczebli (wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast i gmin, starostw powiatowych) - w zależności od wybranego rozwiązania - w terminale POS, jakie są nam znane choćby ze sklepów lub usługę WebPOS Paybynet umożliwiającą wykonywanie płatności za pomocą smartfona. Co najważniejsze, urzędy nie zapłacą za instalację i używanie terminali POS i usługi WebPOS Paybynet. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie poniosą także klienci. - Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w urzędach wziął się z oczywistej potrzeby naszych obywateli. Chcieli, by również w urzędach można było płacić za pomocą karty i aplikacji mobilnej. Coś, co dla każdego z nas jest rzeczą codzienną podczas zakupów w sklepach, niestety, nie jest codziennością w administracji publicznej - przekonuje Tomasz Włodarczyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Jak dodaje, obecnie w Polsce bezgotówkowo można płacić zaledwie w co dziesiątym urzędzie. - Stąd też idea, która przekuła się w trzyletni program upowszechniania płatności bezgotówkowych w urzędach - dodaje Tomasz Włodarczyk.
O tym, że bezgotówkowe płatności w urzędach dają wiele korzyści wspomina Monika Barycza, dyrektor Departamentu Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego w Ministerstwie Rozwoju. - Najważniejsze korzyści to oczywiście wygoda dla obywateli, usprawnienie pracy urzędu i niższe koszty, a także poprawa wizerunkowa urzędników i nabieranie zaufania do nas przez obywateli - mówi Monika Barycza.
O programie
- Wdrożenie rządowego programu poprzedzone było pilotażem, w którym uczestniczyło 130 urzędów z całego kraju.
- Pilotaż trwał od sierpnia 2016 do końca marca 2017 roku. W tym czasie odnotowano 48,2 tys. płatności bezgotówkowych o łącznej wartości 7,1 mln zł.
- W urzędach będzie można również zapłacić smartfonem
- W przypadku terminala płatniczego POS i kodów BLIK wystarczy zalogować się do bankowości mobilnej i podać urzędnikowi kod BLIK, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku. Korzystając z WebPOS Paybynet możemy użyć: kodu BLIK z aplikacji mobilnej Banku PKO BP lub aplikacji PeoPay Banku Pekao S.A., gdzie procedura działa podobnie, z tym, że zamiast kodu BLIK podajemy swój numer telefonu. W obydwu przypadkach na smartfonie pojawi się prośba o zatwierdzenie płatności, którą urzędnik wprowadzi do systemu. By zakończyć transakcję, należy ją zaakceptować na smartfonie.