W uzdrowisku będą warzyć piwo
Regionalny browar ma przyciągnąć rzesze turystów i miłośników złotego napoju z pianką. Władze Spółki Akcyjnej „Uzdrowisko Busko-Zdrój” planują przebudowę na browar budynku Wieży Ciśnień.
Obiekt powstał pod koniec XIX wieku w miejscu, w którym znajdowało się pierwsze ujęcie wody siarczkowej w Busku - Zdroju. W Wieży zainstalowano wówczas zbiorniki o pojemności około 250 metrów sześciennych oraz trzy dodatkowe zbiorniki z drewna o pojemności 17 metrów sześciennych. Wodę systemem grawitacyjnym doprowadzano do węzłów kąpielowych w obiektach sanatoryjnych.
Obecnie Wieża Ciśnień z racji złego stanu technicznego jest wyłączona z eksploatacji. Zarząd „Uzdrowiska Busko-Zdrój” chce to zmienić i przywrócić obiektowi dawną świetność. Pod koniec marca tego roku złożono wniosek o dofinansowanie na realizację projektu z funduszy unijnych.
- Pozyskanie dotacji i przeprowadzenie inwestycji tchną w budynek nowe życie, a
„Uzdrowisko” wzbogaci swoją ofertę o kolejny, ciekawy obiekt turystyczny – mówi prezes spółki Wojciech Legawiec.
Zakres prac obejmować będzie kompleksową rewitalizację budynku Wieży Ciśnień. W nowym trzypiętrowym obiekcie znajdą się punkt widokowy oraz restauracja wraz z… instalacją do warzenia piwa.
– Idziemy z duchem czasu oraz trendami na rynku. Regionalne browary są obecnie bardzo popularne. Chcemy wykorzystać ten fakt. Stworzymy w ten sposób niezwykłe miejsce spotkań i spędzania czasu wolnego dla kuracjuszy, bo dziś bardzo tego brakuje. Dodatkowo przyciągniemy nowych pacjentów, ale także turystów, którzy nie chcą korzystać z oferty uzdrowiskowej, ale chętnie spróbują najlepszego piwa w regionie, bo mamy ambicje właśnie taki napój produkować – mówi Wojciech Legawiec.
Inwestycja jest mocno osadzona w realiach rynkowych. W 2016 roku w powiecie buskim, gdzie funkcjonują dwa uzdrowiska: w Busku-Zdroju oraz Solcu-Zdroju, sprzedano 770 tysięcy noclegów. Pod tym względem powiat wszedł do pierwszej dwudziestki w Polsce wyprzedzając między innymi Sopot! Stale rośnie liczba kuracjuszy w obiektach sanatoryjnych należących do spółki. Przybędzie także pacjentów, bo ostatnio Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna”, będący częścią spółki, podpisał umowę z jedną z największych w Niemczech kas chorych.
Koszt inwestycji pod tytułem „Wieża Ciśnień” wynosi 7,9 milionów złotych, a wartość wnioskowanego dofinansowania 2,2 miliony złotych. Czy „Uzdrowisko Busko-Zdrój” Spółka Akcyjna otrzyma dofinansowanie z pieniędzy unijnych? Na konkurs, w ramach którego spółka złożyła wniosek, wpłynęło 48 projektów od samorządów oraz przedsiębiorstw. Łączna wartość tych inwestycji to 491 milionów złotych, w tym 222 miliony dofinansowania. Tymczasem w puli działania jest około 55 milionów złotych dotacji do rozdzielenia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na przełomie sierpnia i września.
Inicjatywie kibicuje marszałek województwa Adam Jarubas. - W Busku-Zdroju ewidentnie brakuje funkcji klasycznego kurortu. Przeważają funkcje uzdrowiskowe i lecznicze, ale przyjeżdżający chcą po zabiegach miło spędzać czas. Budowa takiego obiektu wzbogaci ofertę uzdrowiska i podniesie atrakcyjność pobytu. Taka inwestycja jest potrzebna – mówi Adam Jarubas.