W Zarzeczu koło Boguchwały jest szkoła, jest dyrektor, tylko... nie ma uczniów
Od dwóch lat Szkoła Podstawowa w Zarzeczu (gm. Boguchwała) nie ma dzieci, nie ma nauczycieli, ale ma dyrektorkę. A dyrektorka ma dyrektorską pensję.
- W dobie, gdzie małe szkoły się zamyka, a nauczycieli zwalnia, to już nawet nie jest komiczne
- komentuje czytelnik, który alarmujący nas o sytuacji Czytelnik.
- Nie ma naboru, bo nie ma chętnych dzieci. A szkoła nie została zlikwidowana, bo dotychczas nie godziła się na to lokalna społeczność - wyjaśnia Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały. -
Szkołę w Zarzeczu wykończyła demografia i… remont mostu na Wisłoku
Pierwotnie sześcioklasową przekwalifikowano - z braku dostatecznej liczby uczniów - na czteroklasową. Troje - czworo nowonarodzonych rocznie w sołectwie nie gwarantowało szkole przetrwania, ale jeszcze przed kilku laty trwała, bo do zarzeckiej szkoły uczęszczało sporo dzieci z nieodległych Siedlisk (gm. Lubenia). Wystarczyło, by stworzyć pięcio-siedmioosobowe klasy.
Od kiedy rozpoczęto remont mostu na Wisłoku, łączącego Zarzecze z Siedliskami, siedliskie dzieci nie miały jak dostać się na zajęcia i musiały poszukać sobie nowej szkoły, zaś uczniowie z Zarzecza dowożone były na lekcje bezpłatnym dla mieszkańców gminnym transportem do odległego o półtora kilometra Lutoryża. Wraz z opieką świetlicową po lekacjach.
- To był gwóźdź do trumny dla tej szkoły - mówi burmistrz Kąkol.
Na zebraniu wiejskim przed dwoma laty lokalna społeczność stanowczo sprzeciwiła się jednak likwidacji placówki, choć dzieci już w niej nie było, a tutejszych nauczycieli zatrudniły inne szkoły. Władze miasta nie odważyły się przeciwstawić woli ludu, więc nie zdecydowano o likwidacji. Na stanowisku pozostała tylko pani dyrektor i tak jest od dwóch lat.
W dalszej części przeczytasz:
- Uczniów nie ma, ale dyrektor szkoły jest. Dlaczego?
- Jak długo jeszcze szkoła widmo będzie istnieć
- Co mogłoby powstać w budynku po szkole
- Co o szkole w Zarzeczu sądzi sołtys
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień