Wakacje z Kulturą: Wieki Poznania na Trakcie Królewsko-Cesarskim
Jedną z największych atrakcji Poznania, z którymi miasto kojarzy się w światowych rankingach turystycznych jest Trakt Królewsko–Cesarski.
Trakt to rzecz genialna pod względem organizacyjnym i zarazem niesamowicie ciekawa. Warto go poznać, tym bardziej, że start w Bramie Poznania można zaplanować każdego dnia, oprócz poniedziałków!
Popularny „Cesarsko-Królewski” jest szlakiem prowadzącym przez najciekawsze zakątki Poznania, pokazującym widzowi miasto i czterdzieści pokoleń mieszkańców, którzy je budowali. Tysiąc lat Poznania można poznawać wędrując pieszo, korzystając ze stacji rowerowych na trasie, a nawet – w wariancie szybkim i wygodnym – z dobrze zorganizowanej komunikacji tramwajowej.
Wycieczka rozpoczyna się w Bramie Poznania – kompleksie budynków nad rzeką Cybiną, obok Katedry (kościoła o historii sięgającej 968 roku, z grobami pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego). To pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii przedstawia początki państwa polskiego i Poznania, a jednocześnie pozwala na odpoczynek i spędzanie wolnego czasu przy filiżance kawy. Ekspozycję Bramy tworzą m.in. cztery sale tematyczne: Gród, Woda, Złoto i Witraż. To miejsca wyjątkowe, dostosowane do poznawania przez gości o różnych możliwościach i potrzebach, także seniorów i osoby niepełnosprawne intelektualnie, słuchowo lub wzrokowo.
Warto dodać, że Trakt wśród licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, szczyci się nagrodą w ogólnopolskim konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny w kategorii obiekt turystyczny, tytułem jednego z 7 nowych Turystycznych Cudów Polski (na 5. miejscu) w konkursie National Geographic (październik 2014 roku), nominacją do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Avard, przyznawaną przez Unię Europejską (październik 2014 roku), czy wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie na najlepszy publiczny projekt budowlany organizowany przez niemiecką Fundację Lebendige Stadt (wrzesień 2015 roku).
W lipcu na Trakcie zaplanowano następujące atrakcje:
- 6.07. – Poznańskim Szlakiem Nauki, start: plac przed Muzeum Archidiecezjalnym, ul. Lubrańskiego
- 13.07. – Ostrów Tumski: Przepis na Sukces, start: Śluza Katedralna, ul. Dziekańska,
- 20.07. – Stare Miasto: Z życia wzięte, start: ul. Szewska przed kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia,
- 27.07. – Śródmieście: Kto pierwszy, ten lepszy, start: ul Ludgardy, przy pomniku 15. Pułku Ułanów.
- Więcej szczegółów: Biuro Obsługi Klienta tel. 61 647 76 34 (wt-pt. godz. 9.00-18.00 i sob-niedz. 10.00-19.00).