Jednym z celów ich działalności jest zapobieganie alienowaniu jednego z rodziców z życia dzieci. Koszalińskie Stowarzyszenie Obrony Praw Dziecka zaprasza do udziału w marszu i manifestacji. Potrzebujący otrzymają tego dnia pomoc i szczegółowe informacje.
- W tym roku spotykamy się w czwartek, 25 kwietnia, o godz. 11.30 przed budynkiem Sądu Okręgowego w Koszalinie przy ulicy Waryńskiego 7 - zapowiada Paweł Matejko, prezes Koszalińskiego Stowarzyszenia Obrony Praw Dziecka. Przedstawiciele organizacji do godziny 13 będą odpowiadać na pytania zainteresowanych, opowiadać o idei przyświecającej ich działalności.
O godzinie 13 rozpocznie się przemarsz przed Urząd Miejski w Koszalinie. Tu demonstracja trwać będzie do godziny 16.
- Będziemy zbierać podpisy pod projektem zmiany ustawy dotyczącej opieki naprzemiennej. Chcemy też wyrazić poparcie dla planu nowelizacji Kodeksu karnego. Przepisy powinny skutecznie chronić prawa dziecka do kontaktu z obojgiem rodziców oraz prawa rodzica, któremu drugi rodzic utrudnia kontakt z dzieckiem - informuje Paweł Matejko. - Prawo musi być równe dla wszystkich, zarówno ojca, jak i matki - akcentuje.
Pomagają charytatywnie
Stowarzyszenie Obrony Praw Dziecka od roku wspiera rodziców, którzy po rozwodzie, bądź rozstaniu z partnerem czy partnerką mają utrudniony kontakt z dziećmi. Jednocześnie uświadamiają społeczeństwo na temat istoty alienacji rodzicielskiej, czyli zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem, który sprawuje częściową opiekę nad dzieckiem.
- W kilkunastu przypadkach braliśmy udział w sprawach w sądach rodzinnych. Wparcie i pomoc naszego prawnika otrzymują od nas przede wszystkim ojcowie, ale również mamy. Priorytetem w naszych działaniach jest zawsze dziecko. Urazy rodziców, ich problemy, nigdy nie powinny być przenoszone na dzieci - zaznacza Matejko.
Stowarzyszenie działa charytatywnie. Jego członkowie mają kontakt z podobnymi organizacjami z terenu Polski. - Z trwogą obserwuję jak wielka jest skala alienacji rodziców. Nie bez znaczenia jest tu kondycja wymiaru sprawiedliwości. Przedłużające się postępowania negatywnie wpływają na więzi dzieci z rodzicami. Spotykamy się z przypadkami manipulacji ze strony jednego z rodziców, by nastawiać dzieci przeciwko drugiemu - opisuje Paweł Matejko.
Zmiany w prawie
Członkowie stowarzyszenia z nadzieją patrzą na projekt zmian w prawie rodzinnym, który dotyczy opieki nad dzieckiem po rozstaniu rodziców. Mają one nie tylko zwiększyć skuteczność mechanizmów wymuszających wykonywanie orzeczeń sądowych, co do kontaktów z dzieckiem, ale przede wszystkim wprowadzić nową kategorię przestępstwa - ma nim zostać przetrzymywanie dziecka przez jednego z rodziców lub utrudnianie kontaktów. Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik: „w nowych rozwiązaniach będzie to penalizowane”.
Możesz wyrazić wsparcie
- Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej to dla nas okazja, by zorganizować akcję społeczną i głośno mówić o problemach wyalienowania jednego z rodziców z życia dzieci. Zapraszamy! - mówi Paweł Matejko.
To nieformalne międzynarodowe święto obchodzone jest od 2006 corocznie 25 kwietnia. Zapoczątkowane zostało przez kanadyjską organizację Parental Alienation Awareness Organization (PAAO) z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej PAAO Sarvy Emo.