Walka z oszustami cofającymi liczniki w samochodach jest wciąż trudna
Od początku 2020 roku właściciel samochodu, w którym wymienia się licznik, ma obowiązek poinformować o tym w ciągu 14 dni stację kontroli pojazdów.
Według nowego prawa wymiana licznika jest dopuszczalna, gdy nie odmierza on przebiegu pojazdu lub gdy jest konieczna wymiana elementu, z którym licznik jest ściśle związany. Licznik można wymienić tylko na sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu.
Dość uciążliwe są formalności, które muszą spełnić uczciwi właściciele aut wymieniający licznik. Muszą oni zgłosić się z samochodem na przegląd, wypełnić formularz, napisać oświadczenie i zapłacić 100 złotych.
ZOBACZ TEŻ: SUV BMW zablokował cały chodnik [MISTRZOWIE PARKOWANIA]
Kto przy wymianie licznika nie dopełni formalności, naraża się nawet na pięć lat więzienia. Przestępstwem jest także cofanie wskazań liczników, co od stycznia skrupulatnie kontroluje policja oraz stacje kontroli pojazdów.
Przebieg auta jest wpisywany do Centralnej Ewidencji Pojazdów podczas kontroli drogowych, a także corocznych przeglądów technicznych samochodów. Liczba wykrywanych oszustw jest bardzo wysoka, a rekordziści mają liczniki wycofane nawet o więcej niż milion kilometrów!
- Od początku stycznia podkarpaccy policjanci wszczęli ponad 60 postępowań w związku z nieprawidłowymi wskazaniami liczników w zatrzymanych do kontroli samochodach
- mówi podkom. Ewelina Wrona z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
POLECAMY: Import używanych samochodów rośnie. Jakie marki przywozimy?
WIDEO: Spowiedź speca od "korekcji" przebiegu: Każdy licznik da się cofnąć. Elektronika to nie problem
Źródło: TVN
W dalszej części:
Eksperci AAA Auto zwracają jednak uwagę, że nowe prawo obowiązuje tylko w Polsce i dotyczy wyłącznie aut zarejestrowanych po raz pierwszy w naszym kraju. Co to dla nas oznacza?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień