Małgorzata Oberlan

Ważne! Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Bez katalogu uprawnionych!

Przemysław Czechowski pokazuje jeden z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w Toruniu Fot. Fot. Krzysztof Osiński/Nadesłane Przemysław Czechowski pokazuje jeden z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w Toruniu
Małgorzata Oberlan

Poradę uzyskać ma każdy, kto tego potrzebuje, a nie - jak dotąd - uprawnione kategorie osób. To główna zmiana, którą wprowadza nowelizacja ustawy.

Zbyt wąski krąg uprawnionych - to główny zarzut, jaki kierowano pod adresem systemu nieodpłatnych porad prawnych, wprowadzonych w Polsce ustawą z sierpnia 2015 roku. Zwracał na to uwagę m.in. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Chodziło o to, że do gminnych punktów pomocy prawnej zgłaszać mogli się głównie seniorzy, osoby do 26. roku życia i osoby korzystające z pomocy społecznej.

Będą oświadczenia

Zgodnie z obecną nowelizacją, której projekt przygotował i latem ubiegłego roku złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda, nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie nie będącej w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Warunek: złoży w tej sprawie odpowiednie oświadczenie. Oczywiście, nadal obowiązywać będą pewne wyłączenia. Np. z porad nie będą korzystali przedsiębiorcy. Pomoc prawna nie będzie też możliwa wtedy, gdy toczyć się będą już postępowania przed sądami.

Nowelizacja wprowadza nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, które obejmuje działania dostosowane do sytuacji danej osoby uprawnionej, służące zwiększeniu świadomości o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia jej w samodzielnym rozwiązywaniu problemu.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, w myśl nowelizacji, obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Na pomoc będą mogły liczyć np. osoby zagrożone eksmisjami.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.