Wcześniej po emeryturę
Przyszli emeryci, którzy od października zyskują uprawnienia, od 1 września mogą składać wnioski. W piątek w ZUS w regionie klientów było wielu, ale nie czekali w kolejkach. Chwalili sprawną obsługę.
Pani Grażyna z Bydgoszczy jeszcze nie podjęła decyzji, czy od października przejdzie na emeryturę. - Za niecały miesiąc zyskam uprawnienia. Postanowiłam podejść do doradcy emerytalnego po poradę. Była bardzo fachowa, a obsługa sprawna. Jak się okazało, opłaca mi się przejść na emeryturę. W przyszłym tygodniu pojawię się już z wnioskiem i niezbędnymi dokumentami - mówiła bydgoszczanka, którą wczoraj spotkaliśmy w ZUS przy ul. św. Trójcy w Bydgoszczy.
Doradcy emerytalni w regionie są oblężeni
W związku z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat i dla mężczyzn do 65 lat w ostatnim kwartale tego roku w całym kraju do przejścia na emeryturę będzie uprawnionych 331 tys. osób. W naszym regionie - ok. 29,5 tys. osób. Od 1 września mogą składać wnioski. Wczoraj w Oddziałach ZUS w Bydgoszczy i Toruniu oraz we wszystkich jednostkach podległych do godz. 10 pracownicy obsłużyli 1619 osób, a do godz. 15 - 3889 osób. Oddział bydgoski znalazł się w tej statystyce na trzecim miejscu w kraju - za Gdańskiem i Olsztynem. - W bydgoskim Oddziale ZUS kolejek nie ma. Najwięcej wniosków spodziewamy się we wrześniu. Jesteśmy przygotowani, by je obsłużyć. Od 3 lipca we wszystkich placówkach ZUS w całym kraju pojawiło się 595 doradców emerytalnych. 25 jest w naszym regionie. Na stanowiskach doradców udostępniony został kwestionariusz ankiety badania satysfakcji. Dzięki temu wiemy, że 97 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło pomoc doradców - podkreśla Mariusz Jaroniewski, dyrektor Oddziału ZUS w Bydgoszczy.
Każdy rok pracy o 8 proc. podwyższa emeryturę
Doradców emerytalnych w naszym regionie znajdziemy w każdej jednostce zakładu, poza biurami terenowymi w Sępólnie Krajeńskim, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie. Jednak nawet tutaj, jeśli będziemy chcieli uzyskać poradę i poprosić o wyliczenie naszej przyszłej emerytury, to taką informację uzyskamy na stanowisku „Emerytury i Renty” - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dodaje, do końca sierpnia w całym kraju doradcy udzielili porad prawie 430 tys. osób. W naszym regionie obsłużyli około 23 tys. osób i wykonali dla nich ok. 18 tys. obliczeń wysokości emerytury.
O co najczęściej przyszli emeryci pytają doradcę?
- Proszą o wyliczenie prognozowanej przyszłej emerytury na kalkulatorze emerytalnym. Chcą też wiedzieć, o ile ich świadczenie by wzrastało w kolejnych latach, gdyby dalej pracowali. Klienci pytają też o to, jakie dokumenty należy złożyć, by przejść na emeryturę. Chcą wiedzieć, czy mogą później je uzupełnić oraz kiedy muszą rozwiązać stosunek pracy - informuje Anna Matyszewska, doradca emerytalny Oddziału ZUS w Bydgoszczy.
Mirosława Lewandowska, naczelnik Wydziału Świadczeń 21 w bydgoskim Oddziale ZUS, zaznacza, że nie ma przymusu przejścia na emeryturę. - Każdy sam musi podjąć decyzję w tej sprawie biorąc pod uwagę swoją sytuację materialną i życiową. Dodam jednak, że każdy rok pracy to ok. 8-procentowy wzrost przyszłego świadczenia - podsumowuje Mirosława Lewandowska.