We Wrocławiu prąd może być tańszy dzięki słońcu

Czytaj dalej
Marcin Kaźmierczak

We Wrocławiu prąd może być tańszy dzięki słońcu

Marcin Kaźmierczak

Blisko 2800 paneli fotowoltaicznych zostało zainstalowanych na dachach 35 wieżowców należących do spółdzielni Wrocław Nadodrze. Dzięki nim ponad 15 tysięcy mieszkańców zapłaci nawet 16 razy mniej za prąd. To pierwsza taka elektrownia w Polsce i pierwsza tak duża w Europie.

Panele fotowoltaiczne pojawiły się na dachach 35 wieżowców należących do SM Wrocław-Południe: przy ul. Studziennej, Swobodnej, Zielińskiego, Ślicznej, Nyskiej, Orzechowej, Zielińskiego, Stysia, Skwierzyń-skiej, Zaporoskiej, Borowskiej, Lubuskiej, Piławskiej, Sanockiej, Wieczystej, Wielkiej i Świeradowskiej.

Właśnie na Gaju, przy ul. Świeradowskiej 65, w 2016 r. staneła pilotażowa elektrownia. W ciągu roku mieszkańcy oszczędzili na prądzie 16-krotnie.

- Wcześniej za energię używaną w częściach wspólnych płaciliśmy 16,5 tys. zł. Za ostatni rok zapłaciliśmy niecałe 1100 zł - mówi Ewa Koźlik-Kaczkowska, mieszkanka bloku przy ul. Świeradowskiej 65. - W tej chwili oszczędności całkowicie pokrywają koszt pożyczki na elektrownię, ale po jej spłacie będzie to już dla nas czysty zysk, odczuwalny na rachunkach - dodaje.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Kaźmierczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.