Welconomy 2019: Jakie są wyzwania miasta przyszłości?
Czym jest idea „smart city”? - zastanawiali się paneliści dyskusji pt. „Jak będą wyglądały miasta przyszłości” w ramach Welconomy Forum.
Sesja plenarna otworzyła wczoraj w sali koncertowej „Jordanek” 26. edycję Welconomy Forum.
Priorytetem współpraca
- Poprzez współpracę z czynnikami ekonomicznymi próbujemy zrozumieć na czym polegają potencjały rozwoju regionu. Tajemnica rozwoju ekonomicznego tkwi w dostrzeżeniu wielkich samorządów jak Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, ale też tych mniejszych. Każdy samorząd musi mieć pomysł na rozwój gospodarczy - mówił Piotr Całbecki, marszałek województwa.
W czasie sesji plenarnej głos zabrali także m.in. Henryk Kowalczyk, minister środowiska, Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju czy prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk.
Następnie uczestnicy Welconomy przenieśli się do Hotelu Copernicus, gdzie do wieczora debatowano o tematyce nowoczesnych technologii, polskiego systemu obronności oraz wypłacalności emerytur.
Monopol na śmieci
Podczas dyskusji w ramach Forum Samorządowców wiele miejsca w dyskusji poświęcono problemom związanym ze śmieciami. Minister środowiska mówił, że problemem jest to, że potworzyli się monopoliści, którzy podnoszą ceny. Na spotkaniu padła propozycja rozwiązania tego aspektu poprzez likwidację regionalizacji, jeśli chodzi o wybór firm. Tematem podjętym przez samorządowców było również usuwanie tzw. bomb ekologicznych w gminach.
Z kolei podczas panelu „Kto zapłaci za nasze emerytury jak nie będzie pracowników” zastanawiano się nad rozwiązaniami związanymi z polskim systemem emerytalnym.
- System ma problem, ponieważ dużo osób wcześniej idzie na emerytury m.in. mundurowi i sędziowie. - to daje bałagan - mówił Jan Król, były wicemarszałek Sejmu.
Technologia wygrywa
Dużym powodzeniem cieszyła się za to kwestia poruszana na panelu pt. „Jak będą wyglądały miasta przyszłości”.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień