Po Karcie Seniora przyszła pora na zniżki dla weteranów. odbieramy to jako oznakę szacunku dla munduru i naszego środowiska - mówi ppłk Rafał Miernik.
Urząd miejski w Międzyrzeczu chce wprowadzić Kartę Weterana dla żołnierzy. Nie, nie dla tych z „zamierzchłych” czasów II wojny światowej, ale dla uczestników całkiem współczesnych misji w Afganistanie i Iraku.
Karta ma być, ale na pewno nie dla każdego
Żołnierze z Międzyrzecza będą mogli korzystać z rozmaitych zniżek i ulg w instytucjach, zakładach usługowych, sklepach i lokalach gastronomicznych w gminie Między - rzecz. Ale nie wszyscy.
Uchwalony ostatnio przez radę miejską program „Mię - dzyrzecz - Weteranom” dotyczy bowiem tylko uczestników misji zagranicznych, którzy mają oficjalny status weteranów lub weteranów poszkodowanych (jeśli zostali ranni podczas misji).
Projekt uchwały złożył wprawdzie burmistrz Remi - giusz Lorenz, ale jej wnioskodawcą jest radny Andrzej Chmielewski. Ten podkreśla, że który konsultował swój pomysł między innymi z byłym dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych generałem broni w stanie spoczynku dr. Mirosławem Różańskim (prywatnie generał Różański od lat mieszka pod Międzyrzeczem).
- Powinniśmy uhonorować żołnierzy, którzy narażali zdrowie i życie na niebezpiecznych misjach w Iraku, Czadzie i Afganistanie - mówi nam radny Andrzej Chmielewski. Podkreśla, że z programu mogą korzystać mundurowi, zameldowani na terenie naszej gminy Międzyrzecz. - Żołnierze naszej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej stacjonują także w innych miejscowościach, dlatego również mogą składać wnioski w tej sprawie do burmistrza - podkreśla pomysłodawca Karty Weterana.
Uwaga! Już można składać wnioski
Od kiedy Karta Weterana wejdzie w życie? Tak naprawdę już wchodzi. Zainteresowani powinni wystąpić do Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu z wnioskiem o wydanie karty. Mają one być wydawane na dwa lata.
- Po wejściu uchwały w życie, kiedy zostanie opublikowana w monitorze województwa lubuskiego, zaczniemy szukać partnerskich firm i instytucji, które zechciałyby przyłączyć się do tego programu. Będziemy zachęcać właścicieli sklepów i zakładów usługowych do udzielania weteranom rabatów. Podobnie było w przypadku uchwalonej wcześniej Karty Seniora, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem i mieszkańców i naszych przedsiębiorców - informuje Patrycja Klarecka-Haładus z z magistratu.
Zachęta dla żołnierzy
Pomysł wychwala środowisko wojskowych, m.in. szef szkolenia „siedemnastej” ppłk Rafał Miernik, który ma za sobą kilka niebezpiecznych misji. - To chwalebna inicjatywa. Jest także przykładem integracji społeczności żołnierskiej ze środowiskiem cywilnym. Będzie zachętą dla żołnierzy, żeby osiedlali się właśnie w Międzyrzeczu. Z pewnością społeczny zysk będzie większy, niż koszty poniesione przez lokalny samorząd i przedsiębiorców. My, wojskowi, odbieramy to jako oznakę szacunku dla munduru i naszego środowiska - mówi oficer.