Wiatrak przy „jedynce”?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Wiatrak przy „jedynce”?

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Jest gotowy audyt energetyczny, który był niezbędny do zmiany projektu na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1. W urzędzie mają teraz dylemat.

Władze zleciły opracowanie audytu energetycznego, by dowiedzieć się, jakie rozwiązania należy zastosować, by budynek spełniał wysokie normy energetyczne potrzebne do ubiegania się o korzystne dofinansowanie. Póki co zarezerwowane fundusze na inwestycje to jedynie środki własne, a chodzi o to, by pozyskać solidny zastrzyk gotówki.

Audyt już jest, ale teraz samorządowcy mają zgryz. Pytanie brzmi, jaki z trzech wskazanych energetycznych wariantów wybrać. Pierwszy przewiduje jedynie pompy ciepła, drugi - pompy ciepła i instalację fotowoltaiczną, a trzeci - na dokładkę ma jeszcze elektrownię wiatrową. Elektrownię? Jesteśmy ciekawi, gdzie na ograniczonej przestrzeni przy szkole miałby stanąć wiatrak? Wiceburmistrz Grzegorz Klauza mówi, że możliwości są, bo zastosowany wiatrak, nie wchodząc w szczegóły, miałby być nowatorskim modelem. Brzmi idealnie? Prawda. Haczyk kryje się w kosztach. Trzeci wariant byłby oczywiście najdroższy - podobno trzeba byłoby dołożyć dodatkowy milion złotych. W dłuższej perspektywie opłacałoby się, bo budynek byłby bezkosztowy (jeżeli chodzi o energię), a w przyszłości do wzięcia byłaby dotacja za nowatorski projekt. - Jeszcze w tym tygodniu powinniśmy zdecydować się, jaki wariant wybrać - mówi Klauza. - Czas zlecić zmianę projektu, bo jesienią powinniśmy ogłosić przetarg na budowę.

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.