Widziane z Wawelu: Czy Polsce potrzebna jest nowa konstytucja?
W zasadzie żadna ustawa, a więc także konstytucja, będąca ustawą zasadniczą, nie ma gwarancji, że nigdy nie zostanie zmieniona. Wynika to z bardzo prostej przyczyny, że jest ona dziełem ludzkim, a więc niedoskonałym. Jeżeli nawet sama treść konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. nie uległa zmianie, to jednak obowiązuje ona z 27 poprawkami, które ją uzupełniają.
W Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje Konstytucja z 1997 r., uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzona w powszechnym głosowaniu, podpisana przez prezydenta RP i opublikowana. Jest to dokument, który powstał po wieloletniej dyskusji społecznej, po trudnej debacie parlamentarnej, jako owoc poważnego politycznego kompromisu.
Doszło do niego dopiero po ośmiu latach od przełomu, jaki miał miejsce w 1989 r., kiedy to w Polsce i w Europie doszło do zasadniczych zmian ustrojowych, polegających na odrzuceniu modelu państwa o systemie demokracji ludowej, a jaśniej mówiąc, państwa socjalistycznego, czy komunistycznego i na przyjęciu modelu demokratycznego państwa prawnego, urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej.
Konstytucja z 1997 r. służy Polsce przez blisko dwadzieścia lat, podczas których zgłaszano potrzebę dokonania w niej zmian, chociażby ze względu na przynależność Polski do Unii Europejskiej, a także na jaśniejsze określenie kompetencji niektórych organów państwa.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień