Większość żłobków i przedszkoli wciąż będzie zamknięta. Wielkopolskie samorządy nie planują jeszcze otwierać placówek dla dzieci
Od środy, 6 maja, przedszkola i żłobki mogą ponownie być otwarte - taką informację przekazał premier Mateusz Morawiecki. Jednak podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie należy do poszczególnych samorządów. Jak już wiadomo, w Poznaniu placówki te nie zostaną jeszcze otwarte. Jak wygląda sytuacja w powiecie i innych miastach Wielkopolski?
Chociaż od środy ponownie mogą zostać otwarte żłobki i przedszkola, to wiele z nich pozostanie zamkniętych. Wszystko ze względu na fakt, że decyzje w tej sprawie podejmują samorządy. Wielu samorządowców traktuje to jako zrzucanie odpowiedzialności przez rząd i zapowiada, że nie otworzy przedszkoli oraz żłobków.
- Rząd podejmując decyzję o uruchomieniu przedszkoli i żłobków umył ręce w dużej ilości płynu dezynfekującego, przenosząc całą odpowiedzialność na samorządy. Ten chaos, który panuje w tej chwili w Warszawie i niekonsekwencje będziemy na pewno ratować. Ratunkiem jest podjęcie naszej lokalnej decyzji i taką podejmujemy. Przedszkola nadal będą zamknięte
- mówi Piotr Głowski, prezydent Piły, gdzie żłobki i przedszkola pozostaną zamknięte do 24 maja.
Podobnie sytuacja wygląda w Gnieźnie, gdzie nie tylko zdecydowano o pozostawieniu publicznych placówek zamkniętymi, ale również zaleca się taką decyzję prywatnym żłobkom i przedszkolom.
- Powodem tej decyzji jest przerzucenie całkowitej odpowiedzialności za jej ewentualne negatywne konsekwencje na samorządy przy jednoczesnym braku jakichkolwiek regulacji prawnych ze strony rządowej, ogólnikowe wytyczne niedające konkretnych rozwiązań, a także wysoki odsetek liczby zarażonych koronawirusem na terenie powiatu gnieźnieńskiego, w tym również dzieci - mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.
W powiecie poznańskim większość przedszkoli i żłobków nie zostanie jeszcze otwartych
Wiele gmin w powiecie poznańskim nie ma jeszcze określonej daty ponownego otwarcia placówek dziecięcych. Taka sytuacja jest np. w Swarzędzu.
- Poczucie odpowiedzialności nie pozwala mi w tej chwili na podjęcie takiej decyzji, wobec czego w tygodniu po majowym weekendzie placówki te w naszej gminie na pewno nie zostaną uruchomione
- tłumaczy Marian Szkudlarek, burmistrz miasta i gminy Swarzędz.
I dodaje: - Potrzebny jest nam czas na przeanalizowanie możliwości wznowienia tej formy opieki nad dziećmi. Ewentualne otwarcie tych placówek poprzedzone musi być solidnymi przygotowaniami i licznymi zmianami, m.in. organizacyjnymi, tak aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia dzieci i personelu.
Podobnie termin otwarcia przedszkoli i żłobków nie został ustalony w Stęszewie.
- Decyzja o otwarciu placówek w okresie ciągłego wzrostu zachorowań jest w mojej ocenie przedwczesna. Ponadto nie mamy w tej chwili wytycznych w formie rozporządzenia, które jednoznacznie określałyby warunki, jakie placówki powinny spełniać, aby mogły zostać otwarte - mówi Włodzimierz Pinczak, burmistrz Stęszewa.
- Wytyczne zamieszczone na stronach rządowych są bardzo ogólne i praktycznie przerzucają odpowiedzialność za przygotowanie placówki i bezpieczeństwo podopiecznych i pracowników na organ prowadzący i dyrektora
- kontynuuje.
Zamknięte pozostaną także przedszkola w Tarnowie Podgórnym i Czerwonaku. - Podjąłem decyzję o nieotwieraniu gminnych przedszkoli dla dzieci. Obecna sytuacja epidemiczna w Polsce, a także warunki, które należałoby spełnić, by te placówki otworzyć uniemożliwiają na obecnym etapie ich normalne funkcjonowanie - mówi Marcin Wojtkowiak, wójt Czerwonaka.
Zobacz także: Poznańskie przedszkola i żłobki zostaną otwarte 25 maja?
Jednak decyzję o tym, że w najbliższym czasie ponownie otwarte zostaną żłobki i przedszkola podjęto m. in. w Luboniu. Tam rodzice będą mogli przyprowadzać dzieci, jednak z powodu koronawirusa w placówkach wprowadzono nowe zasady.
- W trosce o bezpieczeństwo dzieci i opiekunów w przedszkolach liczność grup zostanie ograniczona. Dzieciom oraz pracownikom przedszkola dwa razy dziennie będzie mierzona temperatura. W przypadku stwierdzenia temperatury powyżej 37 stopni Celsjusza dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola, a pracownik nie będzie mógł w tym dniu podjąć pracy - informują przedstawiciele urzędu miasta w Luboniu.
- Przedszkola wyposażone zostały w środki do dezynfekcji pomieszczeń i osobistej. Z sal zostaną usunięte przedmioty i zabawki, których nie można skutecznie zdezynfekować np. pluszaki czy dywany
- wymienia.
Podobnie wygląda sytuacja w Mosinie i Kleszczewie, gdzie już od poniedziałku, 11 maja, żłobki i przedszkola ponownie przyjmą najmłodszych. Jednak liczba przyjętych dzieci będzie ograniczona. W pierwszej kolejności z przedszkola będą mogły korzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką.
W Wielkopolsce przedszkola otwarte w drugiej połowie maja
W środę działalności nie wznowią także przedszkola i żłobki w Lesznie. Pozostaną one zamknięte aż do 24 maja.
Sprawdź również: Dwuletnia Zoe walczy z nowotworem oka. Pomóc jej może leczenie w Stanach Zjednoczonych
Z kolei władze Kalisza uznały, że przywrócenie normalnego trybu pracy tych placówek wymaga wdrożenia procedur, które zapewnią bezpieczeństwo dzieciom i personelowi. Dlatego ich ponowne otwarcie planowane jest na 18 maja.
- Jestem już po rozmowach z dyrektorami oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz przedszkoli publicznych. Proszę dyrekcje placówek, by pozostawały w kontakcie z rodzicami - informuje Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.
I dodaje: - Dzięki temu otrzymamy informacje, ilu z nich planuje powrót swoich pociech do placówki.
----------------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?
Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus
Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.
Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień