Wielkopolska uzbraja się w czujniki do walki ze smogiem
Nim zwalczymy swojego wroga, trzeba go najpierw poznać. Dlaczego do walki ze smogiem, konieczne jest rozeznanie co nam tak naprawdę zagraża i w jakim stopniu. Dlatego też kilkanaście wielkopolskich budynków zostanie wyposażonych w czujniki smogu. Dodatkowo w poznańskich żłobkach pojawiły się oczyszczacze powietrza.
W 15 lokalizacjach z województwa wielkopolskiego zostaną wkrótce zamontowane zewnętrzne czujniki monitorujące jakość powietrza. Dodatkowo w 6 szkołach pojawią się wewnętrzne sensory jakości powietrza.
O tym, w których miejscach dokładnie zdecydowali internauci w ramach akcji Avivy „Wiem, czym oddycham”.
- Chcemy wiedzieć, jaki jest poziom smogu w naszym otoczeniu, ale niestety w wielu miejscach wciąż nie ma czujników. Stąd duży odzew na drugą edycję naszego konkursu, w której głosy oddało ponad 75 tysięcy osób z całej Polski
– mówi Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva.
Dwa zewnętrzne czujniki jakości powietrza zostaną zamontowane na poznańskich budynkach, kolejne dwa w Dąbrówce, dwie w Kostrzynie, po jednej w Pamiątkowie, Czerniejewie, Swarzędzu, Rokietnicy, Borówcu, Nowym Mieście nad Wartą, Kwiatkowie, Zalasewie i w Szamotułach.
Ale to nie wszystko. W październiku pisaliśmy, że na wszystkich poznańskich szkołach podstawowych pojawiają się czujniki smogu, a także na kilkudziesięciu w aglomeracji. Projekt finansuje Stowarzyszenie Metropolia Poznań.
Dodatkowo miasto Poznań sfinansowało zakup i zamontowało oczyszczacze powietrza na 14 miejskich żłobkach. Urządzenia chronią najmłodszych poznaniaków nie tylko przed smogiem i zanieczyszczeniami powietrza, ale także przed wirusami. Na kupno urządzeń miasto przeznaczyło 175 tys. zł.
- W 14 miejskich żłobkach jest ok. 100 sal, w których na co dzień przebywa ponad 1,2 tysiąca dzieci - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.
- To ważne, żeby oddychały zdrowym i czystym powietrzem. Doświadczenia innych miast pokazują, że w żłobkach i przedszkolach, w których działają oczyszczacze powietrza, dzieci mniej chorują i rzadziej opuszczają zajęcia.