Wielkopolskie wzornictwo coraz bardziej doceniane na arenie międzynarodowej
Design z Wielkopolski podbija świat. Za nietuzinkowe podejście do tematu, często za prostotę, funkcjonalność i estetyczny wygląd. Polskie wzornictwo z roku na rok coraz bardziej jest doceniane na arenie międzynarodowej.
Kiedyś uznawane przez polskich przedsiębiorców było za fanaberię. Dziś wzornictwo stanowi o kompetencji i jest przewagą dla wielu przedsiębiorców. Design zwiększa atrakcyjność i promocję produktów. Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega ten trend i inwestuje w dobry wzór. A Wielkopolska od lat wspiera w tym miejscowe marki i promuje wielkopolskich przedsiębiorców.
Myśl o tym, by produkowane sprzęty były dobre jakościowo, cenowo i równie dobrze się prezentowały, powoduje, że wiele firm z Polski ( w tym także z Wielkopolski) docenianych jest na arenie międzynarodowej. Zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach designerskich. Wyniki badań pokazują dużą i wciąż rosnącą świadomość roli wzornictwa w promocji produktów, osiąganiu przewagi konkurencyjnej oraz rozwoju firmy wśród polskich przedsiębiorstw, niezależnie od badanej branży.
Wielkopolska meblami stoi
Arena Design odbywająca się od lat na Międzynarodowych Targach Poznańskich to najważniejsze w Polsce wydarzenie, które promuje innowacyjne wzornictwo na najwyższym poziomie oraz tworzy przestrzeń do współpracy między projektantami i producentami. Impreza odbywa się w przestrzeni Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tam można zobaczyć nowinki ze świata wzornictwa, a także produkty, wyróżniony w najbardziej topowych konkursach.
Z kolei odbywające się w tym samym czasie Targi Meble Polska pozwalają polskim producentom mebli na skuteczną promocją. Wydarzenie to znajduje się w czołówce najważniejszych spotkań branży meblowej w Europie - stanowi obecnie największą na świecie i najbardziej kompleksową prezentację polskiej branży - drugiego największego eksportera mebli na naszym kontynencie. W krajowych firmach meblarskich zatrudnionych jest ponad 140 tys. osób, co czyni ten sektor kluczowym dla polskiej gospodarki.
- Niemcy słyną z samochodów, Francuzi z wina, Polacy z mebli - twierdzi Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.
Z kolei to Wielkopolska od lat jest meblarską stolicą Polski. To tu niegdyś znajdowało się Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego.

Sukces w świecie designu od lat osiąga firma Noti z Tarnowa Podgórnego, która uznana jest za ambasadora polskiego wzornictwa. Noti to marka mebli wypoczynkowych, która od początku swojego istnienia stawia przede wszystkim na design i ścisłą współpracę z projektantami. Wspiera też młodych twórców, współpracując z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.
- „Po pierwsze design” - to zasada, która towarzyszy nam w każdym działaniu. Design rozumiemy jako świadome projektowanie, gdzie funkcja, potrzeby użytkowników, ich styl życia, a także forma i jakość materiałów oraz ich wykonania tworzą harmonijną całość. Wszystkie projekty Noti noszą ten sam „gen designu”. Łączymy dążenie do najwyższej jakości produktów z talentem najlepszych polskich projektantów, jak na przykład: Piotr Kuchciński, Tomek Rygalik, Tomasz Augustyniak, Renata Kalarus czy Mikołaj Wierszyłowski - przyznają przedstawiciele firmy Noti.
- Dobrze zaprojektowane przedmioty wcale nie muszą być luksusowe i drogie, wręcz odwrotnie - kupujemy je na długie lata, bo są przemyślane, odpowiadają na nasze potrzeby i wykonane zostały z dobrej jakości materiałów
- dodaje prezes firmy.
Oryginalne wzornictwo i dbałość o komfort z tego z kolei słynie firma Bejot z Manieczek. Słynie z nowoczesnych i funkcjonalnych mebli do biur, zwłaszcza tych w formie open space. Przestrzenie typu open space w ostatnich latach nie cieszą się dobrą sławą.
Remedium na tę sytuację, są takie firmy jak Bejot, które sprawiają, że praca w otwartej przestrzeni staje się przyjemniejsza, a także bardziej osobista i intymna. Zaprojektowane przez firmę systemy akustyczne powodują, że każdy może poczuć się jakby pracował na osobności.
Doceniane zespoły architektów
Wielkopolski design dostrzec można nie tylko w meblach czy przedmiotach codziennego użytku, ale także w przestrzeniach. Najpiękniejsze wnętrze domu w Europie zaprojektowali... poznaniacy. Poznańska pracownia PULVA, której właścicielem jest Adam Pulwicki za wnętrza „domu kwadrantowego” została wyróżniona nagrodą European Property Awards w kategorii Interior Design Private Residence. European Property Awards to nagroda przyznawana przez międzynarodowe jury najlepszym projektom architektonicznym i najlepszym designerom z Europy. Dom uzyskał nazwę „kwadrantowy” za sprawą zewnętrznego ruchomego tarasu podążającego za słońcem.
Poznań jest przykładem, że w naszym mieście nawet podwórko może być designerskie i wyznaczać kolejne trendy. Zespół NMS Architekci został wyróżniony w tym roku w poznańskiej XXI edycji konkursu o Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za projekt nadbudowy i przebudowy oficyny przy ul. 3 Maja 49c. Jury doceniło ciekawy kierunek i pomysł na skuteczną rewitalizację śródmieścia Poznania.
Zniszczone w czasie wojny, odbudowane w ułomnej formie i zeszpecone powojennymi dobudowami, garażami i barakami jak wiele poznańskich podwórek, zostało w końcu zagospodarowane.
Efekt pokazał jeden z kierunków i pomysłów na skuteczną rewitalizację śródmieścia Poznania poprzez przebudowę zaniedbanych i niedoinwestowanych poznańskich oficyn i podwórek na kameralne, zielone wnętrza zwiększające komfort życia mieszkańców i podnoszące jakość miasta.
Pracownia NMS Architekci została założona w 2007 roku w Poznaniu przez architektów Natalię i Mikołaja Stępniów. Podstawowy trzon zespołu stanowią projektanci z bogatym doświadczeniem przy opracowywaniu projektów budowlanych i wykonawczych obiektów użyteczności publicznej i handlowych.
