Alicja Cichocka-Bielicka

Wiemy jak zmieni się rozległy teren leśny przy hali widowiskowo - sportowej przy ul. Bema

Rudelka to rozległy lasek sosnowy w środku miasta prawie 200 lat mają najstarsze drzewa w tym miejscu Fot. Jacek Smarz Rudelka to rozległy lasek sosnowy w środku miasta prawie 200 lat mają najstarsze drzewa w tym miejscu
Alicja Cichocka-Bielicka

Miasto szuka wykonawcy, który zagospodaruje Rudelkę, czyli lasek pomiędzy ulicami Bema i Balonową z najstarszym drzewostanem w regionie.

- Zależy nam żeby poprawić to co w lasku już zrobiono i dołożyć kilka elementów na obrzeżach. Nie chcemy ingerować w przyrodę i drastycznie zmieniać Rudelki - podkreśla Tomasz Kozłowski, kierownik Referatu Kształtowania Zieleni w Wydziale Środowiska i Zieleni toruńskiego urzędu miasta.

Rudelka to rozległy lasek sosnowy, rozciągający się pomiędzy ulicami Bema i Balonową. Mało kto pewnie wie, ale wniesienie w tym miejscu położone jest na wydmie pradoliny Wisły, a najstarsze sosny w tym miejscu liczą sobie 180 lat.

Uparty rajca miejski

Lasku nie byłoby gdyby nie upór i mozolna praca mieszczanina Simona Hepnera, żyjącego w XIX wieku w Toruniu rajcy miejskiego. Kilka lat temu opisywaliśmy w Nowościach historię zamieszczoną na wycinku niemieckiej gazety wydawanej podczas wojny, w styczniu 1944 „Thorner Freiheit” pisał, że starał się Hepner posadzić rokrocznie drzewka, stale bezskutecznie, bo ciągle burze wyrywały młode rośliny, po 38 latach takich zabiegów (!) pierwsze sadzonki przyjęły się. Las sadzony wytrwale ciągnął się od Zieleńca, do cmentarza św. Jerzego. Na cześć fundatora, został nazwany Hepners Ruhe, czyli zaciszem Hepnera.

Z szacunku do drzew

Rudelka wkrótce zmieni się, ale nieznacznie. Miasto szuka właśnie wykonawcy planu zagospodarowania tego terenu. Poprawione będą przebiegi dotychczasowych alejek, przy których staną nowe ławki. W lasku pojawią się miejsca zabaw dla dzieci. Od strony ulicy Balonowej powstanie plac zabaw, ale nie będzie to „gotowiec”, jakich w Toruniu jest wiele. Powstanie zupełnie nowej jakości przestrzeń dla dzieci.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Alicja Cichocka-Bielicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.