Wkroczyliśmy na ścieżkę zagłady. To przez ludzi giną zwierzęta i rośliny

Czytaj dalej
Fot. Jeff Finley / Unsplash
Marek Weckwerth

Wkroczyliśmy na ścieżkę zagłady. To przez ludzi giną zwierzęta i rośliny

Marek Weckwerth

Zwierzęta wymierają w nienotowanym tempie. Około milion gatunków zniknie z powierzchni Ziemi w kilku najbliższych dekadach - alarmuje ONZ. Nasz region już tworzy Bank Danych o najcenniejszych gatunkach.

W raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych o bioróżnorodności i funkcji ekosystemu (przygotowanym przez naukowców z 50 krajów) czytamy, że zagrożonych jest 25 proc. gatunków zwierząt i roślin. Wymierają w tempie ekspresowym - o dziesiątki, nawet setki razy szybszym niż w ciągu ostatnich 10 milionach lat.

Winny jest najbardziej ekspansywny gatunek na Ziemi - człowiek. W ostatnich 50 latach liczba ludności podwoiła się, popytu na żywność potroił, wzrosła konsumpcja wszystkich surowców i energii. Przekształciliśmy 75 proc. powierzchni Ziemi, znikło 85 proc. mokradeł, w zastraszającym tempie znika Puszcza Amazońska.

Skutki rabunkowej gospodarki i emisji do atmosfery ogromnych ilości dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych sami zaczynamy odczuwać. Klimat się ociepla i robi się coraz bardziej radykalny.

Raport ONZ nie jest aż tak szczegółowy, ale trzeba przypomnieć, że Kujawy i Pomorze odczuły to najmocniej w sierpniu 2017 roku, gdy nienotowana w historii nawałnica spustoszyła lasy (zwłaszcza Bory Tucholskie) i wyrządziła ogromne szkody w gospodarstwach domowych.

W kolejnych latach też możemy spodziewać się groźnych burz, wichur i naprzemiennie okresów suszy i powodzi - przestrzegają klimatolodzy.

Więcej o zmianach klimatu - czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.