Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Władze przebiją szklany sufit? U nas seniorom musi być lepiej! [WYWIAD]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Krzysztof Błażejewski

Władze przebiją szklany sufit? U nas seniorom musi być lepiej! [WYWIAD]

Krzysztof Błażejewski

Rozmowa z wicemarszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Zbigniewem Ostrowskim.

Zwykle tak jest z rozwojem regionu, że najpierw się inwestuje, zaciskając pasa, a potem korzysta. Jeśli do tej pory zarząd naszego województwa skupiał się głównie na inwestycjach, to czy w nadchodzącym, 2019 roku i w latach następnych w odczuciu zwykłych mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego będzie to już czas korzyści?

Od początku interesuje nas poziom życia przeciętnego mieszkańca regionu, niezależnie od tego, gdzie mieszka - w dużym ośrodku czy na wsi. Stawialiśmy rzeczywiście dotąd na inwestycje, ale teraz, w najbliższych latach, chcemy, nie rezygnując z inwestycji, skoncentrować się na poprawie warunków życia i potrzebach mieszkańców regionu.

Dotąd samorząd województwa skupiał się głównie na budowie dróg. Na te najważniejsze, w tym S5, jeszcze poczekamy. Podobnie jest z koleją. Miała być linia z Torunia na lotnisko...

W mojej ocenie kolej aglomeracyjna jest projektem, który się udał. Linia z Solca Kuj. do Trzcińca (lotniska) w perspektywie przyszłego portu rzecznego i platformy multimodalnej, czyli połączeń różnego rodzaju transportu, jest niezbędna. O projekcie tej inwestycji miałem okazję rozmawiać z PLK PKP. To nie wizje, ale plany…

Mówimy o budowie portu, a tymczasem nie ma statku pasażerskiego kursującego pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem, co w perspektywie ożywienia ruchu turystycznego nie wygląda dobrze.

Nie ma, niestety, to prawda. Jak na razie brakuje armatorów, którzy podjęliby się takiego przedsięwzięcia. Każdy, kto przyszedłby z takim projektem do nas po wsparcie, byłby z uwagą wysłuchany. Ale będziemy za chwilę mieli prom, który będzie pokonywał Wisłę w okolicach Solca Kuj. i Czarnowa i połączy trasę nr 80 z krajową dziesiątką. To będzie oznaczało skrócenie drogi do pracy dla pewnej grupy ludzi o 30, a może nawet więcej minut.

Panie marszałku, bydgoskie, a raczej regionalne lotnisko nadal pochłania ogromne środki, a efekty są słabo widoczne. Regularne połączenia można policzyć na palcach rąk, a liczba czarterowych nie powala na kolana. Czy warto było tak inwestować?

Właśnie doliczono się 400-tysięcznego w tym roku pasażera. To bardzo dobry wynik, rekordowy w dziejach lotniska. To jest przebicie szklanego sufitu i nadzieja, że będzie już tylko lepiej. Przy 700 tys. pasażerów rocznie nasz port wychodziłby na zero. Jesteśmy już blisko tej liczby. Nie jesteśmy wyjątkiem. W całej Europie porty tej wielkości się dofinansowuje. Nie ma innego wyjścia. Brak lotniska w pobliżu przyszłej platformy multimo-dalnej byłby niewybaczalnym zaniechaniem. Planujemy wydłużenie pasa startowego - to dla cargo. Rozpoczynamy rozbudowę parkingu - to dla zwiększonej liczby pasażerów.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Błażejewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.