Wodę mamy dobrą, ale rury niekoniecznie
Do 2020 r. mieszkańcy Słubic będą mieli mniej powodów do narzekań na wodociągi i kanalizację. Łatwiej będzie im kontrolować wydatki
- Wodę mamy bardzo dobrą, często bez obaw piję z kranu. Problem jest z ciśnieniem latem, jak działkowcy podlewają ogrody, no i z awariami, przez które nie mamy wody - mówi „Gazecie Lubuskiej” Ewa Lindner, mieszkanka ul. Seelowskiej.
Zmieni się to w najbliżych czterech latach, w których będzie spora rewolucja. Zakład Usług Wodno - Ściekowych jest w trakcie realizacji największego projektu wodociągowego w historii miasta.
Takiej inwestycji jeszcze u nas nie było
Inwestycja, która rozpoczęła się już w maju tego roku, będzie kosztowała łącznie 68,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie ponad 35 mln zł. Resztę dołoży spółka z własnych pieniędzy. - Głównym celem projektu jest dostosowanie gospodarki wodno -kanalizacyjnej do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej związanej z oczyszczaniem ścieków komunalnych. Chodzi również o wyposażenie miasta w nowoczesną infrastrukturę wodną i kanalizacyjną - tłumaczy Dariusz Kuczyński, który zarządza projektem.
W jego zakres wchodzi wykonanie ośmiu zadań. Projekt podzielony jest na kilka etapów, które rozłożono na cztery lata. Pierwsze prace, związane z ułożeniem linii światłowodowych, już dobiegają końca. - Woda od momentu wydobycia jej ze studni głębinowej, aż do przyłącza wodociągowego będzie stale monitorowana. To ograniczy wszelkie uciążliwości związane z nagłymi awariami - mówi Kuczyński.
Na razie prace odbywały się na terenach niezamieszkałych. Lada tydzień rozpoczną się też w ścisłym centrum Słubic. Będzie to największy i najważniejszy etap projektu. Chodzi o renowację sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na odcinku 21 km, sieci kanalizacyjnej i 9 km wodociągów niemal na wszystkich ulicach w centrum miasta.
Bez wykopów
Większość robót budowlanych będzie prowadzona tzw. metodą bezwykopową. Chociaż metoda ta pozwala wiele prac wykonać szybciej i bez zbędnych uciążliwości dla mieszkańców, to jednak w czasie prowadzenia prac w centrum miasta, trzeba będzie się liczyć z ograniczeniami w ruchu ulicznym. Dostawy wody prowadzone będą w trybie ciągłym, nie przewidywane są dłuższe przerwy.
Do 2020 roku w Zakładzie Usług Wodno - Ściekowych w Słubicach pojawi się tzw. system informacji przestrzennej. Mieszkańcy będą mieli dostęp do e-usług, w tym m.in. komunikacji on line, e-faktur, powiadomień SMS, elektronicznego sprawdzenia konta indywidualnego itd. - Zależy nam na tym, aby mieszkańcy szybciej i sprawniej docierali do informacji zarówno o potencjalnych awariach, jak i mieli łatwy dostęp do swojego indywidualnego konta - mówi Dariusz Kuczyński. I podkreśla: - Konto umożliwii wprowadzania odczytów wodomierzy, analizy zużycia wody, zgłaszania awarii.