Wodniackie klimaty w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach
Jeśli lubicie sporty wodne i chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o początkach żeglarstwa w Polsce, polecamy wystawę w muzeum.
Będzie czynna w Bramie Człuchowskiej jeszcze po wakacjach, ale może właśnie teraz znajdziecie czas, by ją odwiedzić.
Jej bohaterem jest Otton Weiland, żeglarz, szkutnik, działacz żeglarski, współtwórca i długoletni prezes Klubu Żeglarskiego Chojnice oraz współtwórca Polskiego Związku Żeglarskiego.
Weiland został tu pokazany na tle klubu i całego środowiska żeglarskiego Chojnic.
Historia jego życia, którą znamy głównie ze wspomnień żeglarzy Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i krótkich wzmianek biograficznych, czeka jeszcze na swojego badacza. W dziejach polskiego żeglarstwa zapisał się przede wszystkim jako „działacz klubowy najwyższej rangi i ogromnych zasług nie tylko lokalnych. Zainteresowany głównie żeglarstwem jeziorowym, regatowym i turystycznym, był także konstruktorem bojerowym, wielkim propagatorem żeglarstwa lodowego i znakomitym żaglomistrzem.”
Wystawa ma na celu pokazanie tego pasjonata, prezentuje, jak budował łodzie, opracowywał konstrukcje coraz sprawniejszych w regatach jachtów, jak szył żagle i patronował zawodom nie tylko na Jeziorze Charzykowskim.
Zgromadzony na wystawie materiał archiwalny, mnóstwo tu zdjęć, pokazuje, jak z małej wioski rybackiej Charzykowy stały się ośrodkiem sportów wodnych, znanym w całym kraju.