Województwo Podlaskie drugim domem Białorusinów w Polsce. Sprawdź, jak wyglądają aktualne dane migracyjne
Posiadacze obywatelstwa białoruskiego to druga najliczniej reprezentowana grupa cudzoziemców na terenie Rzeczpospolitej Polski. Według informacji podanej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców obecne na terenie kraju legalnie przebywa ponad 50 tysięcy Białorusinów. Jak się okazuje, województwo podlaskie jest ich drugim domem w Polsce.
Pierwszym jest województwo mazowieckie z liczbą szacowaną na 18 tysięcy 23 mieszkańców. Województwo podlaskie plasuje się na drugim miejscu z szacunkową o wartości 8369 osób. Na dalszych miejscach rankingu znajdują się:
- województwo małopolskie (4,2 tysiące)
- województwo pomorskie (4 tysiące)
- województwo lubelskie (3,2 tysiące)
Od sierpnia 2020 roku jesteśmy świadkami znacznego wzrostu skali migracyjnej Białorusinów do Polski, a wszystko spowodowane jest otwartym rynkiem pracy oraz ułatwieniami przy wydawaniu wiz. Co więcej, od początku 2021 roku obserwujemy wzrost o około 90 procent osób posiadających ważne dokumenty pobytowe. Z Białorusi do naszego kraju emigrują w zbliżonej proporcji mężczyźni i kobiety - 56.2 procenta mężczyzn i 43.8 procenta kobiet.
- Z nieco ponad 50 tys. obywateli Białorusi posiadających ważne karty pobytu, ok. 55 proc. to osoby w przedziale wiekowym 20 - 39 lat. Dzieci i młodzież poniżej 20. roku życia stanowią 17 proc., a osoby powyżej 40 lat - ok. 28 proc. - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Większa część Białorusinów posiada zezwolenia na stały pobyt w Polsce dzięki polskiemu pochodzeniu, czy Karcie Polaka. Równolegle i systematycznie wzrasta również liczba osób, które przebywają na terenie kraju za pomocą tymczasowego zezwolenia. W znacznej większości tego typu dokumenty wydawane są w związku z podejmowania pracy.
Dodatkowo od 9 lipca obowiązuje łatwiejsza procedura uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli Białorusi przebywających w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych. Tego typu dokument niesie ze sobą następujące korzyści:
- zezwolenie będzie udzielane jednorazowo na okres 3 lat
- udzielenie zezwolenia będzie zwolnione z opłaty skarbowej
- opłacie nie będzie podlegać wydanie karty pobytu osobie, która uzyska takie zezwolenie
- posiadacz tego rodzaju zezwolenia na pobyt czasowy będzie zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę
- od 1 stycznia 2023 r. posiadacz tego rodzaju zezwolenia na pobyt czasowy będzie miał możliwość ubiegania się o wydanie polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca.