Krzysztof Lietz

Wokół Torunia. Mieszkańcy powiatu wybrali: koncerty, turnieje sportowe, pszczele autostrady i sprzęt dla strażaków

Turniej rodzinny w Zawałach dofinansowano z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020 Fot. Fot. Archiwum Turniej rodzinny w Zawałach dofinansowano z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020
Krzysztof Lietz

Prawie 8 tysięcy osób głosowało – wyłącznie elektronicznie - na projekty zgłoszone do sfinansowania z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Spośród 33 propozycji wybrano 24 – 10 z puli powiatowej i 14 z lokalnej, czyli gminnej.

W puli powiatowej przeważają projekty kulturalne. To pięć koncertów Orkiestry Dętej gminy Zławieś Wielka podczas uroczystości na terenie powiatu. Będą też koncerty kolęd i pastorałek w wykonaniu kapeli góralskich w kościołach w gminie Chełmża. Gminy Czernikowo, Chełmża Obrowo i Łysomice oraz miasto Chełmża podjęły się organizacji koncertów duetu skrzypcowego Queens of Violins, a gminy Lubicz, Wielka Nieszawka i Zławieś Wielka – koncertów zespołu Tribute to Maanam.
Są też w tej puli przedsięwzięcia sportowo-rekreacyjne i edukacyjne oraz inwestycyjne. Czernikowo zobowiązało się do organizacji powiatowych turniejów piłki nożnej. Chełmża zamierza zorganizować wodne miasteczko edukacyjne nad jeziorem Chełmżyńskim poprzez zamontowanie tam wodnego placu zabaw, organizację profilaktycznej akcji bezpieczeństwa nad wodą i pokazy udzielania pierwszej pomocy. Miasto chce też zamontować wiaty stadionowe na boisku Marakan.
Gmina Łysomice zorganizuje festyn „I ty możesz zostać strażakiem”, podczas którego pokaże wykorzystanie zakupionego sprzętu ratowniczego. W Obrowie odbędzie się akcja profilaktyczna poświęcona zdrowiu i aktywności fizycznej, w ramach której będą spotkania z lekarzami, pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz instruktaż marszu nordic walking.
Bardzo ciekawe przedsięwzięcie zrealizują wspólnie gminy Łysomice i Zławieś Wielka – będzie to projekt pt. „Pszczele autostrady, rekultywacja nieużytków i warsztaty edukacyjne”. Owe autostrady to pasy łąk kwiatowych. Będą też budowane i zamontowane hotele dla owadów zapylających. Realizacja projektów „powiatowych” będzie kosztować 175 tys. zł. Pochodzić one będą z puli powiatowej (130 tys. zł) oraz z niewykorzystanych środków przeznaczonych na realizację projektów z puli lokalnej (około 45,5 tys. zł.).

Za małe poparcie

W puli lokalnej było do wykorzystania 120 tys. zł. Zasada była taka, że każdej gminie przydzielono kwotę proporcjonalną do liczby mieszkańców. Do tego, żeby zgłoszone przez gminę zadanie zostało zakwalifikowane do realizacji musiało na nie zagłosować co najmniej 3 procent ogólnej liczby mieszkańców danej gminy.
Ten limit nie został spełniony w przypadku projektu „Cztery pory roku – biegiem po zdrowie” w gminie Lubicz. Zagłosowało a niego jedynie 376 osób, a powinno co najmniej 612. Podobnie było w gminie Łysomice, która zaproponowała organizację wiejskiej gry terenowej i festyn promujący zabytki i historii Turzna. Tu zabrakło niewiele, bo zamiast minimum 309 głosujących projekt poparły 282 osoby. W ten sposób pieniądze przeznaczone dla tych gmin przepadły.
Zadowolone mogą być natomiast gminy Wielka Nieszawka i Zławieś Wielka, którym udało się zakwalifikować do realizacji po trzy projekty. Pierwsza z nich zorganizuje sportowo-rekreacyjny festyn rodzinny z rywalizacją sportowo-sprawnościową zakończony grillem, warsztaty kulinarne promujące kuchnię mennonicką i wspólne zbieranie śmieci w czterech sołectwach gminy połączone z grillowaniem.
Gmina Zławieś Wielka zaprosi na cztery bezpłatne koncerty swojej Orkiestry Dętej, zakupi pojemniki w kształcie serca na plastikowe nakrętki, które staną w Rzęczkowie, Siemoniu i Skłudzewie oraz zorganizuje trzy rajdy rowerowe ze zwiedzaniem najciekawszych zakątków gminy.

Co w innych gminach

Po dwa projekty z puli lokalnej zrealizują gminy: Chełmża, Czernikowo, Obrowo oraz miasto Chełmża. W Chełmży będzie to rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej na boisku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych oraz organizacja warsztatów z podstaw łucznictwa z turniejem łuczniczym o Złotą Strzałę Grodu Łoza.
Gmina Chełmża zaprosi na cykl siedmiu warsztatów kulinarnych, podczas których będzie propagowane zdrowe odżywianie. Zakończy je konferencja z udziałem lekarza dietetyka. Drugi z projektów to organizacja koncertu zespołu Nadziei Maleńka Orkiestra w Sławkowie. Gmina Czernikowo zorganizuje warsztaty garncarskie, wikliniarskie, kowalskie w wiosce średniowiecznej i prasłowiańskiej w grodzisku pokasztelańskim w Steklinie oraz zorganizuje rajd po gminie promujący zdrowy tryb życia i wspólne spędzanie czasu.
Gmina Obrowo zakupi i zamontuje podwórkowe gry chodnikowe w Osieku nad Wisłą oraz zorganizuje szkolenie dla 16 strażaków z gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy zakończone egzaminem na tytuł ratownika.
Wartość zakwalifikowanych projektów z puli lokalnej to 74,5 tys. zł. Niewykorzystane około 45,5 tys. zł przeszły, jak już wspomnieliśmy, do puli powiatowej.

Mniej głosów niż rok temu

Najwięcej głosów na projekty z tegorocznego budżetu obywatelskiego oddano na pięć koncertów Orkiestry Dętej Zławieś Wielka na terenie powiatu – 546.
Dla porównania przypomnijmy, że w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego naszego powiatu głos oddało prawie 20,5 tysięcy osób, a największe poparcie uzyskał projektu z puli powiatowej „Doposażenie jednostki OSP w Papowie Toruńskim w zestaw poduszek pneumatycznych wysokiego ciśnienia”. Widać z tego, że głosowanie wyłącznie elektroniczne zdecydowanie ograniczyło liczbę oddanych głosów.

Krzysztof Lietz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.