Wolontariusze z Podkarpacia remontują ośrodek rehabilitacyjny w Gruzji [ZDJĘCIA]
Kilku mieszkańców Podkarpacia od zeszłego tygodnia przebywa w gruzińskim Achalciche k. granicy tureckiej. Remontują oni Medyczne Centrum Rehabilitacyjne prowadzone przez zakon Ojców Kamilianów
Wśród grupy wolontariuszy są Jacek Stochmal glazurnik i społecznik z Harty oraz Jacek Kosturek strażak OSP z gminy Boguchwała. Przez dwa tygodnie z innymi członkami wyprawy, prowadzą prace wykończeniowe w postawionym budynku, który będzie służył chorym, jako Medyczne Centrum Rehabilitacyjne.
Udało nam się skontaktować z pracującym tam mieszkańcem Harty.
- Opieka medyczna jest tutaj na bardzo niskim poziomie. Ojcowie Kamilianie często są jedyna deska ratunku dla ciężko chorych. Bardzo dużo ludności miejscowej się do nich zgłasza, sami też odwiedzają chorych w terenie i pomagają w rehabilitacji – opowiada Jacek Stochmal.
Ekipa z Polski została wysłana poprzez fundację „Pro Spe” z Rzeszowa, która pomaga dzieciom, ubogim, chorym i niepełnosprawnym poprzez misjonarzy w różnych zakątkach świata, również w Gruzji.
- Prace idą pełną parą, akurat teraz mamy przerwę obiadową. Przez tydzień sporo udało nam się zrealizować. Wracamy w piątek do Polski, więc chcemy czas, jaki nam pozostał wykorzystać, najbardziej efektywnie jak się tylko da. Zaczynamy pracę koło 9, tak koło 14 mamy obiad i po chwilowym wypoczynku pracujemy do około 20 godziny. Chcemy, aby ośrodek już od marca mógł przyjmować chorych i mam nadzieję, że wspólnymi siłami to się uda – opowiada Jacek Stochmal.
To już jego czwarta wizyta w Gruzji gdzie, jako wolontariusz wspiera działalność charytatywną ojców Kamilianów. Oprócz tego corocznie na szeroką skale organizuje zbiórkę krwi w swojej rodzinnej Harcie oraz angażuje się w pomoc Polakom mieszkającym na Białorusi dostarczając dla nich transporty z najbardziej potrzebnymi rzeczami, które ofiarują mieszkańcy naszego regionu
Jak ważne jest wsparcie podkarpackich fachowców od budowlanki niech świadczy fakt, iż Zakon Posługujących Chorym Ojców Kamilianów w Gruzji obsługuje ok. 7 tys. pacjentów rocznie, głównie osoby niepełnosprawne i żyjące poniżej progu socjalnego.