Wrocław buduje na potęgę. Rośnie miasto, rosną ceny...

Czytaj dalej
Marcin Kaźmierczak

Wrocław buduje na potęgę. Rośnie miasto, rosną ceny...

Marcin Kaźmierczak

Rozpędzony rynek nowych mieszkań w największych polskich miastach nie zwalnia. W ubiegłym roku na sześciu największych polskich rynkach nieruchomości (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Łódź i Poznań) sprzedano łącznie 72 tysiące mieszkań. Aż 12 tysięcy z nich we Wrocławiu. - Te 72 tysiące to nieco ponad połowa wszystkich mieszkań sprzedanych na rynku pierwotnym w Polsce - mówi Katarzyna Kuniewicz z firmy REAS, analizującej rynek nieruchomości w Polsce. - Tyle samo mieszkań deweloperzy wprowadzili na rynek w ubiegłym roku. Na koniec każdego kwartału w ofercie pozostawało 8-8,5 tysiąca lokali - wylicza. Razem z popytem rosną także ceny. Za metr kwadratowy nowego mieszkania we Wrocławiu trzeba było w ubiegłym roku zapłacić średnio 6 241 złotych - 11 procent więcej niż rok wcześniej i jednocześnie najwięcej od siedmiu lat. Kto kupuje wrocławskie mieszkania? Nie zawsze ludzie szukający własnego dachu nad głową. Mniej więcej połowa z nich jest kupowana na wynajem.

Według danych zebranych przez REAS, na koniec grudnia we Wrocławiu deweloperzy budowali blisko 16 tysięcy mieszkań. To ponad 15-procentowy wzrost w stosunku do 2016 r. We wcześniejszych dwóch latach wynosił on od 25 do 27 procent. Biorąc pod uwagę, że według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętna liczba osób w mieszkaniu wynosi 2,5, budowane lokale pomieszczą około 40 tysięcy osób.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Kaźmierczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.