Wścieklizna w Cieszynie: Ścisłe centrum Cieszyna zostało uznane przez powiatowego lekarza weterynarii obszarem zagrożonym wścieklizną. Wszystko przez martwego nietoperza, który został znaleziony przy ul. Bobreckiej. Nie wiadomo, skąd zwierzę pochodzi. W centrum Cieszyna nie wolno pozostawiać zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru. Psy trzeba trzymać na uwięzi, natomiast koty w zamknięciu.
Wścieklizna w Cieszynie
- Cieszyn został objęty obszarem zagrożenia wirusem wścieklizny. Na tym terenie obowiązują szczególne warunki dotyczące zwierząt domowych i gospodarczych - mówi Bogusław Kubica, powiatowy lekarz weterynarii w Cieszynie.
Jak tłumaczy, przez cały czas, w którym centrum Cieszyna uznane będzie za obszar zagrożenia wścieklizną, nie wolno pozostawiać zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru. Psy trzeba trzymać na uwięzi, natomiast koty w zamknięciu.
Konsekwencje znalezienia ogniska wirusa wścieklizny to także zakaz organizacji targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt.
- Bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie wolno także przywozić i wywozić z zagrożonego obszaru psów, kotów lub innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Ustawa zobowiązuje mnie do minimum trzymiesięcznego utrzymania w Cieszynie obszaru zagrożonego - tłumaczy Bogusław Kubica.
Sporym utrudnieniem dla mieszkańców może okazać się przede wszystkim zakaz przewożenia zwierząt poza teren zagrożony.
- Planowaliśmy wakacje w górach. Tradycyjnie chcieliśmy pojechać z psem, teraz dowiadujemy się, że to nie jest możliwe - mówi Bartosz Kopczyński z Cieszyna.
Powiatowy lekarz weterynarii wyjaśnia, że taki wyjazd będzie możliwy pod warunkiem wydania na niego zgody.
- Przede wszystkim muszę przebadać zwierzę i zobaczyć aktualne szczepienia - tłumaczy Kubica.
Zarówno powiatowy lekarz weterynarii, jak i władze Cieszyna, apelują także o szczepienie zwierząt domowych, szczególnie kotów.
- Zwracam się do wszystkich osób, które nie dopełniły obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, o ich zaszczepienie. Szczepienie takie jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarz weterynarii zaleca, aby również koty, które wypuszczane są na zewnątrz, poza mieszkanie, zaszczepić przeciwko tej chorobie - napisał Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna.
W tym wypadku to właśnie koty są zwierzętami narażonymi na ewentualne zarażenie się wścieklizną.
- Koty polują na nietoperze. I o ile szczepienie psów jest regulowane prawnie, koty nie muszą być szczepione - mówi weterynarz.
Służby weterynaryjne badają obecnie nietoperze występujące w okolicy Cieszyna. Znaleziony na ul. Bobreckiej może pochodzić z innego regionu.
- Zarażony nietoperz potrafi przelecieć kilkadziesiąt kilometrów dziennie - tłumaczy Kubica.
WŚCIEKLIZNA GROŹNA CHOROBA
Wścieklizna to niezwykle niebezpieczna choroba. Inspektorat sanitarny przygotował porady, jak zachowywać się w przypadku kontaktu z zarażonym zwierzęciem. Źródłem zagrożenia mogą być wszystkie ssaki. Najczęściej dotyczy to dzikich zwierząt (lisy, jenoty, wilki, szczury, piżmaki, kuny, ale także nietoperze i jeże), zwierząt domowych (psy, koty), czy tzw. zwierząt ofiar (bydło, sarny.) W przypadku pogryzienia człowieka przez zwierzę należy pozwolić, żeby krew przez jakiś czas swobodnie wypływała z rany, przemyć ranę wodą z mydłem, zdezynfekować ją, a następnie nałożyć opatrunek oraz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.Ostrożność należy zachować podczas każdego kontaktu z dzikim czy obcym zwierzęciem. Zabezpieczenie w postaci rękawic jest wskazane choćby ze względu na możliwe choroby. O każdym przypadku podejrzenia wścieklizny należy jak najszybciej powiadomić powiatowego lekarza weterynarii.