Współczesna medycyna pozwala przywrócić wzrok osobom niewidomym
Rozmowa z dr Mariuszem Spyrą, dyrektorem ds. medycznych w Visum Clinic
W czasie V Podkarpackiej Konferencji Okulistycznej „Sokolim Okiem” specjaliści prof. Sonal Tuli i dr Gibran Syed Khurshid z University of Florida w Gainesville (USA) skonsultowali dwóch pacjentów z Podkarpacia, którzy utracili wzrok w wyniku urazu lub powikłań po operacji. Czy te osoby będą jeszcze widziały?
U jednego z pacjentów oko uległo urazowi i rozcięciu, później zostało zaszyte operacyjnie. Wtedy doszło do zmian wtórnych, w wyniku których pacjent stracił widzenie z powodu zmętnienia rogówki. Drugi pacjent doznał samoistnego odklejenia siatkówki w jedynym widzącym oku i udał się na operację, która nie zakończyła się sukcesem. Jedyne jego oko jest praktycznie niewidome. Po badaniach uzyskaliśmy opinię specjalistów, że wykonanie zabiegu u jednego i drugiego pacjenta - przeszczepienia rogówki i/lub zastosowania keratoprotezy, czy dodatkowego zabiegu na siatkówce pomoże im przywrócić wzrok. Niestety nie będzie on ten sam, jaki posiadali przed nieszczęśliwym zdarzeniem. Ich wzrok poprawi się, ale tylko częściowo.
Na tyle, aby taki pacjent stał się samodzielny?
U jednego pacjenta występuje taka sytuacja, że jedno jego oko jest sprawne. Po operacji poszerzyłoby się jego pole widzenia. U drugiego pacjenta jest trudniejsza sytuacja, ponieważ jest niesamodzielny. Zabieg pozwoliłby mu się usamodzielnić, jednak w jakim zakresie? Tego nie wiemy. Jedno jest pewne, operacja jest jedyną szansą, aby mu pomóc.
W dalszej częśći przeczytasz:
- Czy okuliści będą mogli przywracać wzrok niewidomym
- Czy implant bioniczny działa
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień