Wybory 2014 w Katowicach: kandydaci na prezydenta o biletach, mieszkaniach i... [DEBATA CZ. 2]

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

Wybory 2014 w Katowicach: kandydaci na prezydenta o biletach, mieszkaniach i... [DEBATA CZ. 2]

Justyna Przybytek

Wybory 2014 w Katowicach: we wtorek czworo z ośmiu kandydatów na prezydenta Katowic wzięło udział w debacie wyborczej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bona Fides. Społeczników pytano m.in. o ich plany względem budowy w stolicy aglomeracji parku wodnego oraz nowego stadionu piłkarskiego przy ulicy Dębowej, ale też co sądzą o bezpłatnej komunikacji, czy jak chcą zachęcić młodych do osiedlania się w Katowicach.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
ZOBACZ SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

ZOBACZ KONIECZNIE:
SERWIS WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

Kandydaci na prezydenta Katowic - Arkadiusz Godlewski, Marcin Krupa, Marek Szczerbowski i Jerzy Ziętek - opowiadali, jak planują zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, co sądzą o bezpłatnej komunikacji, co poprawić w budżecie obywatelskim w perspektywie kolejnych czterech lat, czy jak zadbać o dzielnice Katowic oraz poprawić współpracę z organizacjami pozarządowymi.

Wybory 2014 w Katowicach: Kandydaci na prezydenta Katowic o stadionie GieKSy i aquaparku DEBATA CZ.1

Współpraca z organizacjami i budżet obywatelskii

W tej ostatniej kwestii panowie są zgodni, że organizacje to bogactwo miasta, ale tylko nie którzy odpowiadali na pytanie konkretnie i bezpośrednio. Szczerbowski zaproponował wprowadzenie platformy dialogu społecznego, która będzie wymuszała przeprowadzanie konsultacji przed przystąpieniem do dużych inwestycji. Krupa – stworzenie centrum, skupiają organizacje, częstsze spotkania z urzędnikami. Podobnie Godlewski – centrum dla organizacji, plus współpraca, partnerstwo i zaufanie na linii samorząd – organizacje.

KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ:
Kto prezydentem, kto burmistrzem? Prawybory z Dziennikiem Zachodnim [WYBORY 2014]

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

W temacie budżetu obywatelskiego panowie nieco się różnili. Szczerbowski i Godlewski chcą zwiększyć frekwencję osób głosujących na wybrane projekty, m.in. poprzez głosowanie internetowe. Przeciw był Krupa. - Nie zgadzam się, że trzeba uprościć zasady głosowania, mamy w mieszkańcach wytworzyć ptrzebę głosowania w danym miejscu, zgadzam się jednak, że punktów do głosowania powinno być więcej – mówił.

Ziętek chce stawiać na większą edukację. - W poszczególnych dzielnicach, gdzie rodzą się pomysły na inwestycje. Nie wolno też zostawiać mieszkańców samych sobie, często inwestycje są niedoszacowane lub przeszacowanego, trzeba im pomóc w przygotowaniu projektów – przekonywał.

Godlewski chce wyłączenia z grona beneficjentów BO podmiotów publicznych. - W pierwszej edycji największym beneficjentem jest Miejska Biblioteka Publiczna, chwała za to, że jest tak sprawnie zarządzaną instytucją, ale powinna być finansowana przez samorząd – wyjaśnił.

Bezpłatna komunikacja publiczna?

W temacie zachęcania mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej zamiast samochodu kandydaci byli zgodni: trzeba wykorzystać najbliższą perspektywę unijną na inwestycje związane z rozwojem transportu publicznego.

- Żeby ludzie przesiedli się do komunikacji publicznej, muszą mieć blisko do przystanku, mieć gwarancję, że w ciągu kilku minut środek transportu przyjedzie, że będzie czysty, zadbany i na przykład, jak w Tychach, będzie miał wi-fi – oceniał Godlewski, który stawia na rowój tramwaju, autobusu i transportu rowerowego.

Szczerbowski też chce inwestycji w transport, zmiany funkcjonowania KZK GOP. - Musimy zadbać o transport z centrum na południe, centra przesiadkowe i system autostrad rowerowych połączonych ze ścieżkami rowerowymi – mówił.

Krupa nie wspomniał o pomyśle na kolejkę linową. - Stawiam na integrację wszystkich możliwych środków transportu, budowę centrów park&ride – co się już dzieje – próbę rozwiązania problemów komunikacyjnych na południu. Wiem, że dobrze nie jest, wiem, że jest też źle, na ponad 260 autobusów PKM 40 to ikarusy, ale startujemy z projektem zakupu hybryd – wyjaśnił.

Obniżenie cen biletów? - To sprawa do dyskusji. Rozmawiałem z mieszkańcami, oni nie do końca chcą bezpłatnych biletów, chcą za to godnego transportu, dobrze zorganizowanego, który jeździ czasowo, jest czysty, schludny i nie psuje się. Zatem czy bilety za darmo? Nie wydaje mi się, kwestą do dyskusji jest czy bilet jest za drogi czy nie – przekonywał Ziętek.

Godlewski uważa, że wydatki na transport powinny być większe. - Ale po stronie dotacji z samorządów, a nie partycypacji tych, którzy płacą za bilety – mówił. Dodał, że jest za wprowadzeniem strefy darmowego transportu publicznego w ścisłym centrum miasta. - To zwiększy wydatki na transport, ale zwiększy dochody z podatków – wyjaśnił.

Krupa chce natomiast zmiany algorytmu wpłat do KZK GOP – tzn. aby Katowice i pozostałe miasta aglomeracji płaciły KZK GOP za każdego mieszkańca korzystającego z komunikacji publicznej, a nie jak obecnie płaciły za każdego mieszkańca aglomeracji przekraczającego granice danego miasta. - Dziś Katowice to największy płatnik KZK GOP w aglomeracji, płacimy 85 mln zł. Może gdybyśmy funkcjonowali poza konurbacją, jako samodzielne miasto być może moglibyśmy pozwolić sobie na transport bezpłatny – mówił.

Inwestycje w dzielnicach

Jeśli chodzi o inwestycje w dzielnice, to kandydaci nie mają wątpliwości, że przez ostatnie lata były niedoinwestowane.

- Każda dzielnica ma swoją specyfikę i priorytety wymagające interwencji i inwestycji. Trzeba szukać takich funkcji, które z jednej strony będą kultywować śląskość, wpływać na aktywizację społeczności, ale i nie hamowały ich rozwoju – twierdził. Dodał, że w swoim programie ma plany wobec każdej z dzielnic.

Ziętek zapowiedział natomiast stworzenie kompleksowego programu rozwoju dzielnic, w którego powstaniu duży udział mają mieć wyposażone w większe kompetencje rady jednostek pomocniczych.

Na koniec kandydaci podjęli także temat, jak zachęcić młodych do pozostania w Katowicach. Godlewski jest za uruchomieniem specjalnego programu wynajmu mieszkań na preferencyjnych warunkach. Szczerbowski także jest za preferencyjnym wynajmem, a do tego zapowiada budowę 80 mieszkań komunalnych co roku. Krupa więcej, bo aż 100 nowych mieszkań rocznie oraz preferencyjne warunki najmu lokali użytkowych dla młodych firm. Zietek z kolei jest za centrum przedsiębiorczości dla studentów, które ułatwi im start i znalezienie pracy.


*Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
*Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
*Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.