Wybory maturzystów mają wpływ na ofertę kształcenia
Trwają egzaminy maturalne. Dla uczniów to duży stres. Dla szkół spore wyzwania organizacyjne i okazja do wyciągania wniosków.
W Zespole Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu maturalne egzaminy zdaje 88 osób. To tegoroczni absolwenci oraz kilka osób, które postanowiły poprawić swoje wyniki uzyskane we wcześniejszych latach.
Okazuje się, że największą popularnością w wyborze przedmiotów rozszerzonych przez maturzystów cieszy matematyka - 24 osoby, biologia - 22, język angielski i geografia - po 20 osób oraz chemia - 14. Spadło w ostatnich latach zainteresowanie przedmiotami humanistycznymi. Historię w ZS1 zdaje w tym roku tylko 9 osób, a wiedzę o społeczeństwie - 1. Na popularności straciły też języki obce inne niż angielski. Nikt z Wazówny nie zdaje na poziomie podstawowym języka niemieckiego. Na rosyjski zdecydowało się 6 osób. W zakresie rozszerzonym niemiecki zdaje jedna osoba, na rosyjski nikt się nie zdecydował.
- Wybory naszych maturzystów są dla nas ważną informacją do zmieniania oferty szkoły. Musi być ona dostosowana do zainteresowań uczniów. Wychodząc naprzeciw nim, od tego roku w naszej szkole uczniowie mogą uczyć się języka francuskiego - mówi dyrektor ZS1 Piotr Wiśniewski.
Sporym wyzwaniem dla szkół jest organizacja matur Dziennie odbywają się po dwa egzaminy. Szkoły średnie normalnie pracują. Odbywają się zajęciach młodszych roczników. Nauczyciele prowadzą lekcje. - Matury mocno się zmieniły. Obecnie zajmują dużo czasu. Potrzeba też sporo sal. Na przykład egzamin z języka angielskiego odbywał się w 8 klasach. Zdawały go 82 osoby. Odrębne są pomieszczenia dla uczniów, którzy wymagają dostosowania, np. zdają egzamin na komputerze lub w dłuższym czasie. W tym roku mieliśmy piątkę takich uczniów - dodaje dyrektor Wiśniewski.
Jeśli na sali jest do 3 uczniów w zespole nadzorującym musi być 2 nauczycieli. Gdy więcej - trzech pedagogów.
- Najczęściej w zespołach są nauczyciele, którzy w danym czasie nie mają lekcji. W innych przypadkach konieczne jest organizowanie zastępstw. Bardzo dziękuję nauczycielom za zaangażowaniew egzaminy i zrozumienie - mówi Piotr Wiśniewski.
Egzaminy pisemne w Wazównie kończą się 18 maja - językiem rosyjskim. Dziś 20 uczniów zdaje geografię i 14 chemię. W poniedziałek rozpoczną się egzaminy ustne. Potrwają do piątku.
- Młodzież jest raczej zadowolona z przebiegu egzaminów i pytań na poziomie podstawowym. Co do rozszerzonego zdania są podzielone. Jedni mówią, że były względnie proste, inni, że bardzo trudne - dodaje Piotr Wiśniewski.