Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Grażyna Ostropolska

Wytrącona batuta mistrza i konflikt politycznie dęty

Wytrącona batuta mistrza i konflikt politycznie dęty Fot. Archiwum Orkiestry
Grażyna Ostropolska

„Niby nic, a tak to się zaczęło, niby nic, zwyczajne „pa pa pa”. Jest w orkiestrach dętych jakaś siła, bo to było tak.” Te słowa przeboju Haliny Kunickiej posłużą nam za motto historii o koronowskich urzędnikach, którzy z biurokratycznym zadęciem zniszczyli to, co mieli najlepszego. Młodzieżową orkiestrę dętą, stworzoną przez doktora Mirosława Kordowskiego, która pod jego batutą zdobyła mistrzostwo Europy i rozsławiła Koronowo w kraju i na świecie.

Dzieciaki go kochają, pójdą za kapelmistrzem jak w ogień, bo Kordowski nadał ich życiu sens, dowartościował, zaraził pasją do muzyki - twierdzą rodzice młodych instrumentalistów. Opowiadają o traumie, jaką przeżyły ich dzieci, gdy rozeszła się wieść, że Michał Sławeta, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie, wypowiedział Kordowskiemu współpracę. Po 12 latach, zwieńczonych pasmem sukcesów. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP przy M-GOK w Koronowie zdobyła w tym czasie 54 nagrody i wyróżnienia w konkursach i festiwalach, w tym: 24 rangi międzynarodowej.

Miała właśnie jechać do Brukseli, na zaproszenie europosła Kosmy Złotowskie-go, który pobyt orkiestry sfinansował (gmina miała jedynie zapewnić dzieciom dojazd autobusem), gdy niespodziewanie zadano jej kapelmistrzowi

cios w plecy

- Urzędnicy stworzyli za moimi plecami kuriozalny „regulamin działania orkiestry dętej”, który nie pozwalał na to, by grali w niej muzycy spoza gminy Koronowo, choć przez kilkanaście lat nikomu to nie przeszkadzało, a na dodatek za dziećmi z Pruszcza stali hojni sponsorzy - tłumaczy Mirosław Kordowski. Podpisując ów regulamin, musiałby zwolnić 11 świetnie wyszkolonych instrumentalistów. - Takiej krzywdy nie mogłem dzieciakom wyrządzić, więc powiedziałem, że nie podpiszę i wtedy mnie zwolniono - wspomina kapelmistrz. Odszedł, a wraz z nim dzieci. Oddały do M-GOK instrumenty i stroje. Leżą tam do dziś, bo choć nowy kapelmistrz próbuje stworzyć dętą orkiestrę od nowa, nie idzie mu to najlepiej, więc na tegoroczne Święto Niepodległości gmina Koro-nowo kupi występ instrumentalistów z Chełmna.

- To jakiś absurd! Zwalniać takiej klasy kapelmistrza i niszczyć orkiestrę, która jest ambasadorem Koronowa na świecie! Krzywdzić dzieci, które

ciężko pracowały na sukces

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Ostropolska

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

wradomski

Małpia złośliwość!

Obywatel

Za wszystkim stoi Gliszczyński , ponieważ wiedział , że kapelmistrz doktor Mirosław Kordowski jest świetnym profesjonalistą w swojej dziedzinie a nie tak jak on przez 12 lat był beznadziejnym burmistrzem.

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.