Wytwórnia mas bitumicznych w Sokołowie Młp.? Mieszkańcy boją się nowej inwestycji. Obawy ma też burmistrz

Czytaj dalej
Fot. B.Frydrych
Anna Janik

Wytwórnia mas bitumicznych w Sokołowie Młp.? Mieszkańcy boją się nowej inwestycji. Obawy ma też burmistrz

Anna Janik

Na ponad 2 - hektarowej działce w Sokołowie Małopolskim ma powstać tymczasowa, mobilna wytwórnia mas bitumicznych. Mieszkańcy obawiają się jej wpływu na środowisko.

Inwestycja firmy Budimex ma ścisły związek z powstającym kolejnym odcinkiem drogi ekspresowej S 19 od węzła Sokołów Młp. do węzła Kamień. Realizuje go właśnie Budimex, dlatego chce zainstalować w Sokołowie tymczasową wytwórnię mas bitumicznych. Mają powstawać tam mieszanki z wykorzystaniem asfaltu, kruszyw i wypełniaczy mineralnych. Takie tymczasowe mini-fabryki uruchamiano w innych miejscach w Polsce podczas budowy dróg.

Ma działać do 2021 r.

Z opisu inwestycji wynika, że budynek nie ma mieć nawet fundamentów, a jedynie być konstrukcją metalową, w której postawione zostaną specjalistyczne urządzenia. W tym m.in. linia dozowania i sortownik kruszywa, silos magazynowy na pył węgla brunatnego, zbiornik gotowej masy. Firma planuje używać instalacji do grudnia 2021 r., a zakładany czas pracy wytwórni to 10 godzin dziennie przez ok. 200 dni w roku. Inwestor złożył w gminie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, ale mieszkańcy już mówią temu głośne „nie”.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

  • ile miejsc pracy miałaby dać wytwórnia
  • co mówi burmistrz Sokołowa
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.