Wrzesień w Gdyni stoi pod znakiem filmu. Końcówka miesiąca to czas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. Co roku wydarzenie przyciąga twórców i miłośników kina historycznego. W tym roku szczególnie ciekawy jest m.in. przegląd form dokumentalnych.
Festiwal NNW Gdynia
W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW zobaczą filmy m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji, Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii. Wiele tegorocznych filmów nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu.
Warte obejrzenia są też dokumenty z Polski, a wśród nich "Lidia Lwow-Eberle. Pro Memoria" w reżyserii Doroty Kani i Anny Zapert.
To dokument o tragicznej, ale zarazem pięknej, bo będącej hołdem najwyższym wartościom moralnym i narodowym, historii Lidii Lwow-Eberle, bohaterki Armii Krajowej w czasie II wojny światowej i żołnierza podziemia niepodległościowego. W filmie pokazano, jak była postrzegana i zapamiętana przez córkę, towarzyszy broni i przyjaciół. "Bozia mnie uchroniła. Byłam ranna, ale to nie jest ważne. Dziękuje Bogu za swoje życie i wszystko co miała – mówiła Lidia Lwow-Eberle.
Z kolei "Precz z komuną" – w reżyserii Jędrzeja Lipskiego - to dokument fabularyzowany opowiadający historię Niezależnego Zrzeszenia Studentów działającego w woj. katowickim na sześciu uczelniach w latach 1980-1990. Chodzi o Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską, Akademię Sztuk Pięknych, Akademię Medyczną i Akademię Ekonomiczną. W filmie występują założyciele NZS-u, działacze z lat 1980-1981, uczestnicy strajków w stanie wojennym, organizatorzy i działacze podziemia niepodległościowego działającego na Śląsku i w Zagłębiu.
Oba filmy zakwalifikowały się do konkursu w kategorii Dokument Polski, a przy okazji warto nadmienić, że zarówno Dorota Kania, Anna Zapert, jak i Jędrzej Lipski związane są na co dzień z Polską Press Grupą, wydawcą m.in. "Dziennika Bałtyckiego".
Filmy XIV Festiwalu NNW oceniać będzie jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata. Prezentacje konkursowe stanowią trzon festiwalu. W jego programie znajdziemy jednak jeszcze wiele ciekawych pozycji. To m.in. panele dyskusyjne, pokazy specjalne, wystawy, spotkania autorskie, a także rozmowy z twórcami i świadkami historii. Festiwal NNW to także znaczące wydarzenia branżowe: Master Classy, Pitching Forum, Case Study, Sesje Q&A oraz warsztaty sztuki filmowej.
Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej www.festiwalnnw.pl.
ZOBACZ RÓWNIEŹ:
W Gdyni trwa Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Dotknięcie historii wprost z ekranu