Z aptek znikają żele antybakteryjne, ze sklepów spirytus. Domowe sposoby na walkę z koronawirusem
Na sklepowych półkach i w aptekach nie znajdzie się raczej żeli antybakteryjnych. Ze sklepów zaczął znikać także spirytus. – Po rozcieńczeniu można nim odkażać ręce oraz powierzchnie – słyszymy od ekspedientki monopolowego. Studenci Politechniki Rzeszowskiej podpowiadają, jak w łatwy sposób w domu przygotować płyn dezynfekujący.
Koronawirus jest wrażliwy na roztwory alkoholowe. Dlatego żel czy płyn dezynfekujący powinien być najwyższej jakości, aby był skuteczny.
– Nie wszystkie żele są bezpieczne. Druga sprawa, mogą dawać różne uczuleniowe reakcje – mówi dr hab. n. med. Andrzej Cieśla, kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych z pododdziałem hepatologicznym w Łańcucie i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.
Mimo to w szybkim tempie znikają z aptek.
- Zapotrzebowanie jest większe niż możliwości hurtowni. Każdy chce być zabezpieczony – mówi Lucyna Samoborska, zastępca prezesa Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Rzeszowie. Tak samo dzieje się z maseczkami i lekami. Pacjenci w dużych ilościach kupują leki przeciwgorączkowe, środki wspomagające odporność typu neozyna, a także witaminę C.
Jeśli w aptece nie dostaniemy żelu antybakteryjnego, możemy sami wykonać go w domu.
– Najlepiej odkaża etanol 60-70 stopniowy. Można także kupić spirytus i rozcieńczyć go z wodą. W internecie dostępne są gotowe receptury
– podpowiada Samborska.
Domowe środki dezynfekujące
Studenci Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej nagrali i opublikowali na YouTube filmik jak przygotować płyn dezynfekujący. - Nie musisz używać składników w postaci chemicznych odczynników, mogą być te ze sklepu i apteki. Nie musisz odmierzać objętości co do ułamków mililitra. Jeżeli boisz się dużych błędów przy odmierzaniu - po sporządzeniu płynu dodaj trochę więcej alkoholu – napisali studenci.
Skład płynu jest prosty. Do jego sporządzenia potrzeba:
- 500 ml (jedna butelka) izopropanolu lub etanolu (spirytus),
- 9 ml (ok. jedna łyżka) gliceryny lub kremu do rąk,
- 25 ml (ok. jeden kieliszek) wody utlenionej
- 66 ml (ok. 2,5 kieliszka) wody destylowanej lub przegotowanej
Wszystko należy wlać do jednego pojemnika, wymieszać, a następnie przelać do opakowania, dzięki któremu łatwo spryskamy ręce lub powierzchnię, którą chcemy zdezynfekować.
Nie zapominajmy o myciu rąk
Lekarze podkreślają, że jedynym skutecznym sposobem walki z wirusem jest częste mycie rąk.
– Osoby, które wychodząc z domu dotykają różnych przedmiotów m.in. klamek, poręczy, wózków, koszyków ważne, aby w tym czasie nie dotykały twarzy, ust, oczu i nosa. Po powrocie do domu należy dokładnie, przez 30 sekund myć ręce wodą z dużą ilością mydła. Dzięki niemu wszystkie patogeny zostaną spłukane – informuje konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.