Z badań wynika, że Polacy coraz częściej jadają poza domem

Czytaj dalej
Fot. Michał Drzycimski
Joanna Pluta

Z badań wynika, że Polacy coraz częściej jadają poza domem

Joanna Pluta

Z badań wynika, że Polacy coraz częściej jadają poza domem, coraz bardziej też interesują się tym co jedzą. Jak odpowiadają na to restauratorzy?

Schabowy z górą ziemniaków z tłuszczem i zasmażaną kapustą pełną mąki odchodzi do lamusa. Polacy mają coraz większą świadomość kulinarną, częściej jadają poza domem, chętniej dbają o to, co ląduje na ich talerzu. To oznacza, że restauratorzy muszą się starać coraz bardziej.

Sprawdziliśmy, jakie są aktualne trendy restauracyjne - na co jest moda, co warto jeść, gdzie szukać inspiracji. Jakiś czas temu np. bardzo modna była widowiskowa kuchnia molekularna. - Nadal jest wielu jej zwolenników, jednak nie to jest aktualnie najbardziej modne - mówi Tomasz Kosiński, szef kuchni restauracji No. 1 w Bydgoszczy. - W tej chwili trwa ogromny powrót do natury. Restauratorzy dbają o to, by wykorzystywać w kuchni produkty od lokalnych dostawców, jak najmniej przetworzone, jak najbardziej naturalne. Coraz większą wagę przykłada się do walorów zdrowotnych. Można na przykład zauważyć swoistą modę na jedzenie bezglutenowe. Mówię o modzie, ponieważ tak naprawdę osób nietolerujących glutenu jest może jeden procent.

Jak to się ma w praktyce? - Bardzo wiele restauracji idąc za tą modą eliminuje gluten z części dań - mówi Kosiński. - Ja również mam w zanadrzu zawsze jakieś produkty pozbawione glutenu, zatem jeśli któryś z gości zażyczy sobie danie bez niego, otrzyma je bez problemu.

A jakie produkty są w tej chwili modne? Mamy za sobą prawdziwy „boom” na tzw. superżywność, jak jagody goji czy nasiona chia. - Niezwykle popularny jest jarmuż - mówi Tomek Kosiński. - Hitem są też różnego rodzaju kasze - od komosy ryżowej po bulgur. Cały czas popularne są też topinambur, skorzonera, do łask wraca na przykład czarna rzepa. Słowem - szukamy nowych smaków, odkopujemy też te stare, zapomniane, a warte uwagi - dodaje.

Krzysztof Bielawski, szef kuchni restauracji Szeroka No. 9 w Toruniu potwierdza ten powrót do korzeni. - Odnajdujemy stare, tradycyjne przepisy i odtwarzamy je w nowej, atrakcyjnej formie - mówi. - Nie używamy już półproduktów, wszystko jest robione na miejscu. Zwracamy się też do kuchni regionalnej - w przypadku Kujaw i Pomorza to przede wszystkim gęsina.

A co z weganami i wegetarianami? - Zawsze staram się mieć w karcie danie wegetariańskie czy wegańskie. W razie potrzeby jestem też w stanie zrobić coś na poczekaniu z tego, co mam w kuchni - zapewnia Tomek Kosiński.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.