Z bunkra pod oborą uciekli przez tunel. Znamy nazwiska dwóch Żydów, którzy przeżyli pogrom w Tarnawcach koło Przemyśla

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Z bunkra pod oborą uciekli przez tunel. Znamy nazwiska dwóch Żydów, którzy przeżyli pogrom w Tarnawcach koło Przemyśla

Norbert Ziętal

Poznaliśmy nazwiska dwóch mężczyzn, którzy jako młodzi chłopcy zdołali uciec z hitlerowskiej obławy na Żydów w gospodarstwie Leoncina w Tarnawcach. To dzięki zeznaniom jednego z nich, Franciszka i Stanisław Kurpielowie zostali przez instytut Yad Vashem uznani Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.

Poznaliśmy nazwiska dwóch mężczyzn, którzy jako młodzi chłopcy zdołali uciec z niemieckiej obławy na Żydów w gospodarstwie Leoncina w Tarnawcach. To dzięki zeznaniom jednego z nich, Franciszka i Stanisław Kurpielowi zostali przez instytut Yad Vashem uznani Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.

Trwają prace nad uhonorowaniem rodziny Kurpielów, którzy w zarządzanym przez siebie gospodarstwie, w czasie II wojny światowej, ukrywali ponad 20 Żydów. Jak informowaliśmy w czwartkowych Nowinach, dzięki pomocy genealoga Marka Orzechowskiego z Przemyśla otrzymaliśmy dokumenty z nazwiskami 22 Żydów zamordowanych w maju 1944 r., najprawdopodobniej przez milicję ukraińską, z polecenia Niemców.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Do zbrodni doszło w majątku Leoncina w Tarnawcach. Ukraińska milicja otoczyła zabudowania zarządzane przez Kurpielów. Z bunkra pod oborą, podziemnym korytarzem z obławy próbowało uciec czterech młodych mężczyzn. Dwóch zostało zastrzelonych. Dwóm udało się uciec do lasu."

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.