Z czego składa się Polak? Lubelscy archeolodzy pomogą to ustalić

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski/archiwum
Gabriela Bogaczyk

Z czego składa się Polak? Lubelscy archeolodzy pomogą to ustalić

Gabriela Bogaczyk

Zespół lubelskich archeologów na czele z prof. Andrzejem Kokowskim z UMCS bierze udział w projekcie „Genetyczna historia Polaków”. Naukowcy sprawdzą DNA naszych prapraprzodków.

- Przyrodników interesuje, ile we współczesnym człowieku jest śladów po naszych prapraprzodkach. Inaczej mówiąc , ile w naszym DNA jest „pokrewieństwa” z ludźmi np. z epoki kamienia, brązu, Gotami, Wandalami, czy Rusinami - tymi wszystkimi ludami, które znalazły się na ziemiach polskich. Chodzi nam o zbudowanie takiego modelu elementów, z których „składa się” Polak - wyjaśnia prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS, który w projekcie odpowiada za historyczną interpretację wyników badań.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.