Z Głuchowa do Niemiec, Czech i Austrii, czyli gigantyczne centrum logistyczne powstało pod Łodzią
Jedno z większych centrów logistycznych w kraju działa w pobliżu Łodzi. Nasze województwo jest jednym z chętniej wybieranych przez firmy prowadzące magazyny. Zawdzięczamy to między innymi centralnemu położeniu oraz dostępności autostrad.
W lutym w Głuchowie pod Łodzią oficjalnie otwarto centrum logistyczne Zalando. To trzeci tego typu obiekt w kraju, jeden z największych magazynów w Polsce. Pracę znalazło tam już 1,2 tys. osób.
Budowa głuchowskiego centrum rozpoczęła się pod koniec listopada 2017 roku. Ma powierzchnię 130 tysięcy metrów kwadratowych. Przedstawiciele firmy podkreślają, że zostało ono wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, w tym dwie pięciopoziomowe wieże wysokiego składowania, które mogą pomieścić do kilkunastu milionów sztuk towaru. Zainstalowano także cztery sortowniki marki Optimus Sorters, które wybierają produkty pod konkretne zamówienie.
Jest to trzecie centrum Zalando w Polsce. Pierwsze powstało w Szczecinku, natomiast w Olsztynku mieści się magazyn, który zajmuje się realizacją zamówień Zalando Lounge, czyli nowych kampanii promocyjnych, dostępnych jedynie przez krótki czas.
Magazyn w Głuchowie obsługuje dostawy dla klientów ze wszystkich rynków, a w szczególności z Polski, Niemiec, Austrii i Czech. Centrum zarządza zewnętrzny podwykonawca - DHL Supply Chain.
- Wraz z ogólnym rozwojem Zalando stale rośnie nasza sieć logistyczna - mówi Neil Bennett z Zalando. - Cieszymy się, że dołącza do niej Głuchów.
W centrum w Głuchowie pracę znalazło na razie 1,2 tys. osób. Docelowo zatrudnionych ma być 2,5 tys.
Ten rok ma być przełomowy dla rynku magazynowego w Polsce. W sumie - jak wyliczyli specjaliści z CBRE - ma przybyć ponad 1,8 mln mkw. powierzchni magazynowej. Tym samym przekroczy ona 20 mln mkw.
- Cały czas przybywa i będzie przybywać powierzchni magazynowej w kraju - mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE. - Popyt wciąż wyprzedza podaż. Bardzo ważną rolę odgrywa rosnący rynek e-commerce. Powstają zarówno duże centra logistyczne, jak i kurierskie centra dystrybucyjne.
Tylko w ubiegłym roku oddano do użytku 2,7 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej w kraju. To najwyższy wynik w historii.
Najwięcej magazynów i centrów logistycznych powstało do tej pory na Mazowszu - ponad 4 mln mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się Śląsk i województwo łódzkie - podaż dostępnej przestrzeni magazynowej przekracza tu 3 mln mkw.
Głuchowskie Zalando to jedno z największych centrów logistycznych w kraju. Największym jest natomiast Panattoni BTS Amazon Gliwice o łącznej wielkości 210 tys. mkw. To jednak może się zmienić. Jak podkreślają specjaliści z firmy CBRE całkowite roczne zapotrzebowanie na taką przestrzeń już od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 4 mln mkw. Ma to konsekwencje: inwestorzy nieustannie prowadzą tzw. budowy spekulacyjne, przewidując potrzeby najemców. Obecnie w budowie jest 1,9 mln mkw., z czego około połowa to inwestycje „na zaś”, nie są prowadzone pod konkretne zamówienie.
W okolicy Łodzi buduje się obecnie ponad 72 tys. m kw. powierzchni magazynowej, najwięcej powstaje na Mazowszu - ponad 482 tys. mkw.
Parki logistyczne i magazyny przestają być domeną największych regionów. Jak zauważają twórcy raportu z CBRE większość zasobów jest nadal skoncentrowana w pięciu największych regionach (Warszawa, Katowice, Łódź, Poznań i Wrocław), ale aktywność deweloperów powoli rozprzestrzenia się na cały kraj i nie dotyczy to tylko projektów powstających dla konkretnych odbiorców.
Parki logistyczne powstają w pobliżu takich miast jak Olsztyn, Kielce czy Radom i możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania rynkami, które dotychczas były mniej popularne. Będzie to zależało od warunków panujących na lokalnym rynku pracy, w tym głównie dostępności siły roboczej, niezbędnej do obsadzenia wolnych miejsc pracy w centrach dystrybucyjnych.
Nie tylko CBRE zauważa magazynowy potencjał Łodzi i regionu. Jak zaznacza Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International, centrum kraju należy do grupy trzech największych rynków magazynowych w kraju, zaraz po Warszawie i tuż przed Górnym Śląskiem. Bliskość skrzyżowania autostrad, będących częścią paneuropejskich korytarzy transportowych, stanowi idealną lokalizację dla firm z sektora produkcji oraz logistyki.
Centra logistyczne w regionie budowane są przez największe firmy deweloperskie sektora magazynowego. Ze względu na strategiczną lokalizację realizowane są tu zarówno parki logistyczne, jak i inwestycje przeznaczone głównie najemcom z sektora branży handlowej, logistycznej, produkcyjnej i e-commerce.