Prof. Adam Czesław Dobroński

Z kart historii. Unia inaczej. Minęło 450 lat od jej ustanowienia

Obraz „Unia lubelska” Jan Matejko namalował w 1869 r. Centralną postacią dzieła jest król Zygmunt II August, unoszący krzyż. Z mieczem w ręce klęczy Obraz „Unia lubelska” Jan Matejko namalował w 1869 r. Centralną postacią dzieła jest król Zygmunt II August, unoszący krzyż. Z mieczem w ręce klęczy Mikołaj Radziwiłł zwany Rudym - jedyny litewski senator, który nie złożył podpisu pod dokumentem unii
Prof. Adam Czesław Dobroński

Temat unii lubelskiej - pisanej też wielką literą - wraca co jakiś czas w dyskusjach rodaków. Teraz jest ku temu powód szczególny, bo minęło 450 lat od jej ustanowienia. A była to inicjatywa wyjątkowa, wydała owoc okazały. Na ile trwały?

Podstawowe fakty są znane. 1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie zapadło porozumienie pomiędzy „narodami” Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego (WKL). Król Zygmunt August II, mile kojarzony na Podlasiu, a w Knyszynie szczególnie, potwierdził je („ratyfikował”) 4 lipca, ogłaszając światu, że oba państwa są od tej chwili „jedno nierozdzielne i nieróżne ciało”, a Rzeczpospolita się „w jeden lud zrosła i spoiła”. Okrzyknięto ją Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Taki tekst encyklopedyczny zawiera jednak sporo uproszczeń i spróbujmy się im przyjrzeć.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Prof. Adam Czesław Dobroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.