Szymon Spandowski

Z powodu małej awarii ciepłociągu połowa miasta pozbawiona była dostaw ciepła. Na szczęście na krótko

Awarię napowietrznego ciepłociągu przy Dworcu Wschodnim udało się usunąć po godzinie 14 Fot. Szymon Spandowski Awarię napowietrznego ciepłociągu przy Dworcu Wschodnim udało się usunąć po godzinie 14
Szymon Spandowski

Toruński oddział PGE ma w swojej pieczy sieć o długości niemal 250 kilometrów. Dysponuje nowoczesną elektrociepłownią i 11 kotłowniami lokalnymi.

Niedaleko toruńskiego Dworca Wschodniego, w jednej z rur ciepłociągu służby techniczne PGE wykryły nieszczelność. Wczoraj przed południem w mieście powiało chłodem.

- Sieć napowietrzna uległa niewielkiemu rozszczelnieniu na jednym ze spawów (tzw. szwie), który został zabezpieczony stalowym wzmocnieniem - tłumaczy Julita Karpińska, główny specjalista do spraw komunikacji toruńskiego oddziału PGE.

Awaria nie była duża, jednak doszło do niej w bardzo newralgicznym miejscu. O godzinie 8 PGE wstrzymała dostawy ciepła na Mokre, starówkę, Jakubskie, Bydgoskie Przedmieście, Osiedle Młodych, Koniuchy, Jar oraz Wrzosy. Według wcześniejszych zapowiedzi, łatanie 60- centymetrowej rury mogło trwać nawet do godziny 18, jednak na szczęście zagrożenie udało się usunąć znacznie szybciej. Na odciętych wcześniej osiedlach, ciepła woda w kranach i kaloryferach pojawiła się po godzinie 14.

Ciepłociąg przy Dworcu Wschodnim pamięta jeszcze czasy Edwarda Gierka, ale jego izolacja po raz ostatni była naprawiana kilka lat temu. Jego dni w obecnej formie są jednak policzone.

- Odcinek sieci napowietrznej, który jest obecnie zabezpieczany, jest przewidziany do wymiany - mówi Julita Karpińska. - W tym miejscu będzie budowany alternatywny fragment sieci ciepłowniczej. Nowy odcinek sieci będzie oddany do użytku na przełomie 2019 i 2020 roku, co jest uzależnione od terminu uzyskania niezbędnych zgód terenowo-prawnych.

Toruński oddział PGE ma pod kontrolą sieć o długości niemal 250 kilometrów. Odcinki napowietrzne mają w sumie 11,4 kilometra długości. Do awarii doszło w miejscu strategicznym, jednak ten rurociąg nie jest największym. Maksymalna średnica magistrali w Toruniu wynosi 90 centymetrów. Przeglądy i sieci i przygotowania do sezonu grzewczego, rozpoczynają się już latem.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.