Z rakiem można walczyć
- Powodem zachorowania na raka może być skłonność genetyczna, ale też stałe narażanie organizmu na stres oraz złe odżywianie i używki - mówi dr Robert Bakalarz ze Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu
- Czy to prawda, że coraz więcej osób choruje na choroby onkologiczne?
- Generalnie tak. Oczywiście biorąc pod uwagę epidemiologiczne wykresy z Europy, Polski i świata, to w poszczególnych rodzajach nowotworów bywa różnie. W niektórych jego odmianach, w pewnych częściach Europy, jest nawet trend spadkowy. Niestety, w Polsce mamy coraz większą liczbę zachorowań na nowotwory. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że nieco mniej jest nowotworów żołądka, za to mamy coraz więcej przypadków raka jelita grubego czy płuc.
- Jaki wpływ na zachorowalność ma styl życia?
- Bardzo duży. Musimy jednak pamiętać, że są takie rzeczy, na które mamy wpływ i takie, na które wpływu nie mamy. W tym ostatnim przypadku chodzi np. o urbanizację, chemizację powietrza, wody i otoczenia. Na długość życia i zachorowalność na raka wcale tak dużego wpływu nie ma genetyka,bo w przypadku chorób nowotworowych decyduje o tym tylko w ułamku procenta. Ogromny wpływ ma za to styl życia. Musimy więc zadbać o to, jak obchodzimy się z organizmem. Używki to pierwsza toksykacja, jaką sobie sprawiamy. Właściwie w większości nowotworów używki to czynnik ryzyka. Wpływ ma również odżywianie wysokotłuszczowe, otyłość.
- Alkohol jest naprawdę aż taki zły?
W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Musimy uważać na to, co jemy?
- Co zwiększa szanse na zachorowanie na raka?
- Czy ważny jest ruch?
- Czy alkohol jest naprawdę aż taki zły?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień