Z tych dronów nikt nie wyżyje [rozmowa]
Z Januszem Zemke, europosłem, o podsumowaniu minionego roku w armii.
Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej pochwalił się kilka dni temu tym, że resort wydał wszystkie pieniądze niemal co do złotówki. Czy to jest dobra wiadomość także dla naszych, regionalnych firm zbrojeniowych?
Rzeczywiście, to się chwali. Tyle tylko, że trzeba pamiętać - na przykład w przypadku bydgoskiego Nitro-Chemu - że obecnie podpisane kontrakty są zasługą poprzedniego zarządu spółki, a nie obecnego. Z Belmą na produkcję m.in. min umowy są rzeczywiście podpisane. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 z kolei dają sobie znakomicie radę, ale jest to firma, która powinna zacząć myśleć o przyszłości. Firma daje sobie radę w obecnych czasach, problem jednak polega na tym, że za moment samoloty Su-22 czy MiG - w których remontach bydgoskie WZL się specjalizują - „się skończą”. Po prostu będą za stare, żeby ich używać. Za dziesięć lat myśliwski MiG-29 przestanie być samolotem użytecznym z prostego, technicznego punktu widzenia. Dlatego uważam, że zakład powinien już dziś starać się o coś nowego, powinien dać krok naprzód.
Przecież MON chwali się tym, że w bydgoskich WZL będzie centrum skupiające w sobie wszystkie technologie produkcji dronów dla polskiej armii. Z takich zamówień nie da się żyć?
Nie. Z tych dronów nikt nie wyżyje.
- W co mamy inwestować pieniądze na obronność?
- Czy ministerstwo obrony zrobiło coś dobrego?
- Co z budową okrętów podwodnych dla Polski?
Przeczytacie w dalszej części artykułu
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień